Autorka: Yuki Urushibara
Wydawnictwo: Kotori
Poziom czytelniczy: BD IV
Pierwszy tom dwuczęściowej mangi, która może być czytana zarówno przez młodzież, jak i dorosłych czytelników. Jej akcja zawiązuje się w mniej więcej współczesnych czasach w dotkniętej potężną suszą Japonii. Nastolatka Chinami Kawamura cierpi na skutek wykańczających upałów tak samo jak inni, jednak przydarza jej się coś niezwykłego. Pewnego dnia traci przytomność i śni o pewnej skąpanej w deszczu wiosce oraz dwóch zamieszkujących w niej osobach – małym Sumio i jego ojcu. Od tamtej pory ilekroć zapada w sen, trafia do tego samego miejsca, a Sumio zdaje się jej oczekiwać. Kiedy Chinami opowiada o swoim śnie babci, ta twierdzi, że wioska przypomina jej miejsce, w którym się wychowała, z kolei mama wydaje się zdenerwowana. Stopniowo zaczyna się okazywać, że Chinami rzeczywiście nawiązuje kontakt z osobami, które były bardzo ważne dla jej matki i babci. Z kolei czytelnik jest stopniowo wprowadzany w dramatyczną i smutną historię rodziny Chinami.
W komiksie Yuki Urushibary realistyczny rodzinny dramat przeplata się z wątkami nadrealnymi: marzeniem sennym, ludowymi wierzeniami oraz istniejącym gdzieś światem, w którym umarli wciąż żyją. Artystka bardzo sprawnie łączy ze sobą te wszystkie motywy, płynnie żonglując wątkami i planami czasowymi. Nie zapomina przy tym ani o emocjach – komiks bywa wzruszający – ani o o utrzymaniu dramaturgii – „Wezbrane wody” wciągają i sprawiają, że czytelnik natychmiast chce poznać dalszy ciąg opowieści. Na szczęście na drugi tom nie będzie trzeba czekać zbyt długo, bo jego polska premiera zapowiadana jest już na ten miesiąc. Krótko mówiąc: „Wezbrane wody” to bardzo dobra manga, która powinna spodobać się nastoletnim fanom gatunku, a być może także innym czytelnikom (o ile tylko będą w stanie zaakceptować specyficzną mangową estetykę i lekturę od prawej do lewej strony). Oprawa miękka, klejona, w obwolucie.