Spisek w metrze

Autorka: Lena Jones
Wydawnictwo: Kropka
Poziom: BD II

Kolejna odsłona cyklu o Agacie – trzynastoletniej detektywce, wychowywanej samotnie przez ojca po śmierci mamy. Dziewczyna jest spostrzegawcza niczym Scherlock Holmes, choć jako wzór i patrona obiera sobie raczej Herkulesa Poirota. Bohaterka chętnie podejmuje się rozwiązywania trudnych zagadek a w poprzedniej części udało jej się nawet odkryć sekret związany z jej własną rodziną. Okazało się, że mama Agaty była członkinią Gildii Strażników. Organizacja zajmuje się ochroną mieszkańców Londynu przed różnymi niebezpieczeństwami. Bohaterka podejrzewa, że śmierć mamy może mieć związek z jej tajemną działalnością, więc sama postanawia zostać Strażniczką i poznać prawdę, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem. Członkostwo w Gildii otwiera przed Agatą także nowe możliwości, między innymi klucze i dostęp do podziemnych przejść łączących miasto. A że właśnie wypływa sprawa morderstwa popełnionego w Muzeum Brytyjskim, nastolatka chętnie korzysta, choć nie powinna, z nowego sposobu przemieszczania się między domem a wspomnianym przybytkiem kultury. Niestety w kanałach nie jest bezpiecznie, o czym szybko przekonuje się nasza bohaterka. Nie powinni jej tu także widzieć Strażnicy, ponieważ Agata oficjalnie jeszcze nie jest uprawniona do korzystania z przywilejów osoby należącej do Gildii. Poza tym nie ma pewności, czy każdy z nich jest godny zaufania. Nastoletnia detektywka rozpoczyna śledztwo, w trakcie którego włos nie raz zjeży się na głowie. Ważną rolę odegrają w nim zapomniane stacje londyńskiego metra. Nie sposób nie docenić również pomocy niezawodnych przyjaciół: Brianny oraz Liama.

Autorka tworzy wciągającą i wcale niełatwą do rozwiązania zagadkę. Czytelnik odnajdzie tu klimat, chwyty i motywy znane z klasycznej powieści detektywistycznej. Równolegle do wątku kryminalnego rozwija się wątek poszukiwań związanych z przeszłością mamy, za którą córka wciąż bardzo tęskni. Temat żałoby nie dominuje w tekście, bardzo subtelnie przenika fabułę, widać go jedynie w szczegółach, przedmiotach, drobnych gestach i codziennych decyzjach, podejmowanych przez książkowe postacie. O mamie dziewczyny wspominają też przypadkowo spotykane przez nią co jakiś czas osoby a dzieje się to zazwyczaj podczas rozmaitych prób, którym nastolatka zostaje poddana przez sekretne stowarzyszenie i które mogą zbliżyć ją do prawdy na temat tragicznego wypadku. Powieść całkiem na serio porusza problem śmierci jednego z rodziców i radzenia sobie z dotkliwym brakiem kogoś, kogo się kocha. Poza tym bawi, zachęca do gimnastyki umysłu, śmieszy dialogami czy sytuacjami – zatem i przygoda, i ważna refleksja. Warto docenić również przesłanie utworu o tym, że dobrze być sobą, nawet jeśli nie przystaje się do tego, co ogół nazywa normalnością. Uwaga: należy zachować kolejność wydawniczą w lekturze. Bardzo polecam. Oprawa miękka, klejona.