Dlaczego mnie to spotyka? Zmień swoje myślenie i daj sobie szansę na szczęście

Autorka: Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz                Wydawnictwo RM

Tytułowe pytanie na pewno prawie każdy z nas zadał sobie wielokrotnie i to w różnych sytuacjach. Mogło chodzić o śmierć ukochanego kanarka albo psa, mogło też chodzić o ochlapanie wodą przez autobus, podczas gdy szliśmy właśnie w stroju galowym na ważny egzamin. Mogło chodzić o prawdziwą traumę albo coś trywialnego, ale na tyle złośliwego, że wyprowadziło z równowagi emocjonalnej, ponieważ z emocjami przegrać równie łatwo jak z Mikiem Tysonem w latach 80.

Autorka jest psychologiem z wieloletnim stażem pracy i doświadczeniem w branży. Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz specjalizuje się między innymi w psychoterapii uzależnień. W prezentowanej książce podkreśla, że człowiek ma szansę zapanowania nad swoimi myślami, może mieć nad nimi realną władzę, ale to w istocie stan trudno osiągalny. Oto pierwszy lepszy przykład z poradnika: wykładowca wyznacza studenta do prezentacji jakiegoś zagadnienia na kolejnych zajęciach. Jeden się zirytuje, poczuje urażenie, strach, stres, wkurzenie, doświadczy wizji czasu na przygotowanie – w jego mniemaniu czasu straconego. Drugi dostrzeże w tym szansę na okrzepnięcie w wystąpieniach publicznych, na pokazanie swoich mocnych stron, ogólny trening i rozwój osobisty.

Wiadomo, że drugie rozwiązanie przyniesie więcej pozytywnych skutków. Każde wydarzenie – powiada autorka – stanowi tylko pustą scenę pozbawioną emocji. Dopiero my te emocje nadajemy, nakładamy, dodajemy znaczenie zdarzeniom, faktom, przypadkom. Usunięcie tytułowego pytania z codziennego życia jest możliwe, a takie książki jak ta prezentowana tylko to uzmysławiają. Autorka osadza rozważania w kontekście badań psychologicznych, ale też w tematyce bliskiej większości czytelników, tj.: relacje, samotność, społeczeństwo, modna dziś ale i realnie istniejąca toksyczność. Formę wykładową urozmaicają różne ćwiczenia (generalnie bez elementów niebibliotecznych poza samą końcówką) wspierające zmianę negatywnych sposobów myślenia i podjęcie pracy nad sferą własnych emocji – łącznie z opieką nad nimi. Oprawa miękka, klejona.