Miejscowości polskie

Miejscowości polskie

Tematy geograficzne odzwierciedlają podział administracyjny z dn. 1 stycznia 1999 r.  W SJHP „dopowiedzeniami lokalizującymi są: nazwa województwa, nazwa województwa i powiatu lub nazwa województwa i gminy. Użyta w dopowiedzeniu nazwa województwa  jest zgodna z jego urzędową nazwą (tzn. w formie przymiotnikowej), natomiast powiat i gminę wyrażamy przez nazwy miejscowości stanowiących siedziby władz powiatowych i gminnych. Nazwy te zapisujemy w mianowniku.

W „Bibliografii województwa mazowieckiego” stosujemy te normy wobec miejscowości leżących na terenie innych województw. Natomiast obiekty geograficzne znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego są opisywane według przyjętych przez opracowujących bibliografię zasad. I tak przy tematach geograficznych pomijamy w dopowiedzeniu nazwę województwa mazowieckiego. Nazwy miast powiatowych podajemy bez dopowiedzenia, np. Białobrzegi, Ciechanów, Garwolin, Płock, Siedlce.

 Nazwy powiatów podajemy z dopowiedzeniem (okręg), np. Gostynin (okręg), Grodzisk (okręg), Maków Mazowiecki (okręg), Płońsk (okręg). 

Nazwy miast gminnych  podajemy z dopowiedzeniem, wskazującym siedzibę władz powiatowych, np. Baranowo (pow. Ostrołęka), Baboszewo (pow. Płońsk), natomiast nazwy gmin z dopowiedzeniem wskazującym siedzibę władz powiatowych i dopowiedzeniem określającym okręg, Baboszewo (pow. Płońsk ; okręg), a nie z dopowiedzeniem określającym „gmina”, np. Baboszewo (gmina).

Nazwy wsi podajemy z dopowiedzeniem wskazującym siedzibę gminy oraz nazwę powiatu, np. Bartodzieje (gm. Jastrzębia ; pow. Radom),  Mąkosy Stare (gm. Jastrzębia ; pow. Radom).

Międzychód – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzychód.

651 9 a| Międzychód (woj. wielkopolskie, pow. Międzychód ; okręg)

Sieraków – miasto w zachodniej Polsce, w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sieraków:

651 9 a| Sieraków (woj. wielkopolskie ; okręg)

Bukowiec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina:

651 9 a| Bukowiec (woj. podkarpackie ; gm. Lutowiska)

Miasta, miejscowości siedziby gmin mają postać:

651 9 a| Chełmno (woj. wielkopolskie, pow. Szamotuły ; okręg)

651 9 a| a Laski (woj. wielkopolskie, pow. Kępno)

651 9 a| Trzemeszno (woj. wielkopolskie, pow. Gniezno)