Autorka: Joanna Zaręba Wydawnictwo RM
Funkcjonowanie mózgu człowieka w dalszym ciągu pozostaje w dużej mierze tajemnicą, której uboczne skutki mogą mieć znaczący wpływ na naszą egzystencję. Joanna Zaręba, z wykształcenia biolożka, a z zamiłowania eksploratorka tajemnic wszechświata, zdaje się mieć właściwe przygotowanie do tego, aby odkrywać ścieżki wytyczone przez synapsy i neurony w celu odkrywania ich specyficznych cech, czyniących nasze życie tak niepowtarzalnym.
Autorka pochyla się nad wybranymi właściwościami ludzkiego mózgu, które w niektórych sytuacjach mogą nam sprzyjać, w innych zaś sprawiać kłopoty, niekiedy dojmująco bolesne. O ile na przykład zjawisko synestezji może nam w dosłownym znaczeniu ubarwiać życie, to już Zespół Cotarda czyni je nieznośnym, a analgezja wysoce niebezpiecznym. Wspomniana synestezja polega na tym, że ludzki mózg wszystko, co obserwuje łączy z kolorami. I tak synestetyk może postrzegać mleko w niebieskiej aurze, a swoją przyjaciółkę w otoczeniu czerwieni.
Drugi przypadek czyli Zespół Cotarda jest już zdecydowanie szokujący czy wręcz makabryczny. Otóż, ludzie nim dotknięci uważają ni mniej ni więcej, że nie żyją. Mogą twierdzić, że ich ciało gnije albo że w ogóle jest złudzeniem.Tej przypadłości na ogół towarzyszy depresja. Ostatni z wymienionych tu przypadków – analgezja – polega na tym, że człowiek nie odczuwa bólu. Pozostałej części ludzkości ta cecha może się wydawać pożądana. Tymczasem człowiek jej doświadczający nie czuje choćby kiedy powinien iść do dentysty, nie dostrzega, że w jego organizmie rozwija się poważna choroba, a jako dziecko co chwila sam robi sobie krzywdę. Książka autorstwa Joanny Zaręby zawiera wiele tego typu fascynujących zagadnień, a każde z nich zaopatrzone jest w szereg szczegółowych przykładów ilustrujących pełen wachlarz zachowań i historii z nim związanych. Polecam czytelnikom zainteresowanym zgłębianiem zagadek tego świata. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska