Katarzyna Bareja na Koszykowej

Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania z córką Stanisława Barei – Katarzyną Bareją, filmoznawczynią i psychoterapeutką. Niedawno ukazała się książka pani Katarzyny pt. „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”.

Katarzyna Bareja ogarnęła o wiele większą całość niż może się na pozór wydawać. Życie ojca to jedno, ale losy bliskich (zgodnie z tytułem) to drugie. Fragmenty wspomnień Stanisławy Barejowej (matki Stanisława) – wyróżnione tekstem wydrukowanym na stylizowanym na pożółkły papierze – to podróż do samego wnętrza początku XX wieku. W odpowiednich momentach narrację przejmują współpracownicy reżysera. Nie zabrakło wspomnień głównego bohatera i wątku jego wielkiej miłości do żony Hanny. Historia tej – romantycznej przecież ze względu na przedwczesną śmierć artysty – miłości budzi rozrzewnienie równoważone natychmiast anegdotami. We fragmentach poprzedzających finałową kodę mamy rozdział pt. „Osiedle autorów” – na wskroś varsavianistyczny, zwłaszcza miłośnicy i mieszkańcy Mokotowa poczują się w nim jak u siebie. Stanisław Bareja nie mógł wymarzyć sobie piękniejszego, bardzo złożonego hołdu.

Spotkanie poprowadzili: dr Paweł Jaskulski (Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek – Oddział Doboru i Selekcji Księgozbiorów) oraz redaktor Piotr Kitrasiewicz (Zespół Współpracy Programowej).