Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców

Autorka: Zofia Jurczak                                                      Grupa Wydawnicza Helion

 

Niesamowita książka Zofii Jurczak, kulturoznawczyni z UJ. O Krakowie powiedziano i napisano już wiele. Rezerwa w podejściu do kolejnej książki na temat tego miasta jest czymś naturalnym. Poza tym wydawcy przyzwyczaili już do chwytów marketingowych w rodzaju: „To nie jest kolejny przewodnik po Krakowie, ale niejednego popchnie do zwiedzania”. Tak właśnie czytamy na tylnej stronie okładki.

Tym razem jednak to prawda. Wydawca nie okłamuje czytelnika, nie wprowadza go w błąd. Książka spełnia oczekiwania wymagających odbiorców, którzy chcieliby dowiedzieć się o stolicy Małopolski czegoś oryginalnego. Zofia Jurczak zaprasza czytelników w podróż śladami znanych osobistości, którzy pojawili się na chwilę w Krakowie, jak choćby Robert De Niro, Pablo Picasso, Gabriel Garcia Marquez, jak również tych, którzy spędzili tu większość życia (Wisława Szymborska, Stanisław Lem).

W jednym z rozdziałów tropi seryjnych morderców (np. Karola Kota). W innym z kolei wskazuje nieoczywiste zabytki, wykraczająca poza schematyczność standardowej wycieczki do Krakowa. Treść bogata w konteksty historyczne rozwija wiedzę, daje nowy oddech miastu i na pewno pozwala na jego ponowne odkrycie. Pozycja zawiera bibliografię. Oprawa miękka, klejona.