Autor: Łukasz Lamża Wydawnictwo Wilga
Łukasz Lamża – filozof i popularyzator nauki, autor świetnej – chyba nawet wybitnej – książki „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci” (p. 1/2023), o której intelektualny odłam lewicy milczy, choć Lamży bliżej pewnie do lewa niż prawa, tym razem wraca do nas z książką dla dzieci. Jest to strzał w dziesiątkę Wydawnictwa Wilga, jedna z najlepszych pozycji w ich ofercie.
Lamża szybko zaskarbia sobie sympatię czytelników. W krótkim, dowcipnym wstępie przedstawia swoją sylwetkę, wyjaśnia, że jest filozofem z brodą i ten stereotyp zawiera trochę prawdy. Lamża żartuje z siebie, własnej profesji, budzi zaufanie, a następnie zaskakuje oryginalnymi pytaniami, które same w sobie stanowią dowód na to, że nie ma głupich pytań! – zgodnie z tytułem. Wystarczy rzut oka na spis treści, aby otworzyć książkę na określonej stronie i szukać odpowiedzi. Do moich ulubionych pytań należą: „Czy wilki potrafią aportować?” oraz „Czy ktoś niewyspany pożyczy ci długopis?”. Lamża jak mało kto był przygotowany merytorycznie do wydania takiej książki.
W odpowiedziach odwołuje się do najnowszych badań naukowych, eksperymentów, kontekstów historycznych. Żałuję, że za moich czasów nikt mi takiej książki nie polecił. Byłbym szczęśliwszy w szkole – zwłaszcza w gimnazjum. Takiego zainteresowania jak Łukasz Lamża nauką nie wzbudził w moim życiu żaden nauczyciel. Pomijam polonistów, ponieważ historia literatury i filmu nie jest żadną nauką. Oprawa twarda, szyta.