Autorzy: Paweł Bukowski, Jakub Sawulski, Michał Brzeziński
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Książka trzech autorów: Pawła Bukowskiego, wykładowcy ekonomii na University College London oraz w Polskiej Akademii Nauk, Jakuba Sawulskiego, adiunkta w Szkole Głównej Handlowej, oraz Michała Brzezińskiego, ekonomisty, pracownika Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, porusza temat nierówności społeczno-ekonomicznych w Polsce.
Autorzy, bazując na najnowszych badaniach ekonomicznych i literaturze naukowej, dowodzą, że wysokie nierówności są szkodliwe i należy z nimi walczyć. Podkreślają znaczenie kapitału ludzkiego, promują równość szans i wskazują na potrzebę zmian w polityce publicznej.
W przystępny, obrazowy sposób omawiają mechanizmy powstawania nierówności, procesy ekonomiczne oraz konsekwencje nierówności dla gospodarki i społeczeństwa.
Swój wywód zaczynają od omówienia wpływu trzech form nierówności ekonomicznych: dochodowych, majątkowych i szans, na wzrost gospodarczy (będący podstawowym źródłem dobrobytu), jak też na inne aspekty życia, takie jak wybory polityczne, demokracja, przestępczość i zanieczyszczenie środowiska. Następnie przybliżają polską historię nierówności dochodowych od czasów zaborów do obecnych, tłumaczą, dlaczego Polska w ciągu jednego pokolenia przeszła z grupy najbardziej egalitarnych państw w Europie do grupy krajów o największych nierównościach, portretują też polskich bogaczy.
W kolejnym rozdziale przedstawiają charakterystykę i konsekwencje nierówności majątkowych, a także czynniki pogłębiające dysproporcje. Następnie przechodzą do omówienia problemu nierówności szans pod względem dochodów, wykształcenia i zamieszkania w kontekście polityki publicznej. W dalszej części książki opisują politykę polskiego państwa wobec nierówności w obszarze edukacji, systemu negocjacji zbiorowych, płacy minimalnej, podatków, wydatków emerytalnych. Na koniec zaś przedstawiają dziesięć pomysłów na bardziej równościową politykę publiczną w Polsce i zmniejszenie nierówności. Proponują m.in. bezpłatny dostęp do publicznych żłobków, darmowe, zdrowe obiady w szkołach, podniesienie płac nauczycieli, program likwidacji bezdomności.
Ciekawa, przystępnie napisana książka popularnonaukowa. Zawiera rysunki i przypisy końcowe. Okładka miękka, klejona. Polecam.