Potomkowie złych ludzi


Autorka: Edyta Świętek
Wydawnictwo: Mando

 

 

 

Kolejna na liście książka popularnej twórczyni literatury społeczno-obyczajowej stanowi początek nowej sagi zatytułowanej „Sandomierskie wzgórza”.

Jest to wielowątkowa historia osadzona w okresie dwudziestolecia wojennego w Sandomierzu i pobliskich Górach Pieprzowych. Przedstawia losy dwóch sióstr Małocianek, Marcjanny i Aliny. Ich ojciec, przepełniony żalem po śmierci jedynego syna, działając w amoku sprzedał rodzinną piekarnię, a otrzymane za nią pieniądze przepił. W ten sposób Małotowie z dość zamożnych ludzi stali się biedakami.

Ciągle pijany ojciec wyżywa się na córkach, znęcając się nad nimi psychicznie i fizycznie. Szesnastoletnia Marcysia żyje marzeniami o odzyskaniu piekarni, kamienicy i pozycji społecznej. Najkrótszą drogę do realizacji tego celu widzi w małżeństwie z synem obecnych właścicieli – Bożydarem Jaskierką. Z kolei młodsza o dwa lata Alina marzy w głębi duszy o tym, aby zostać nauczycielką. Surowi, bezduszni rodzice mają zupełnie inne plany wobec córek.

Do tytułowych potomków złych ludzi należy też Eustachy, który po wojennej tułaczce szuka swojego miejsca, w którym mógłby wieść spokojne życie. Dociera do Sandomierza, gdzie początkowo zatrzymuje się w domu Michała Zdunka, któremu uratował życie przed egzekucją lokalnych opryszków za długi karciane. Z pomocą nowego przyjaciela znajduje zatrudnienie jako robotnik karczujący teren pod winnicę. Później swoje miejsce znajduje w odludnej górskiej chacie pustelnika.

Bohater ukrywa swoją tożsamość. Z gęstą brodą i szopą przyprószonych siwizną włosów wygląda na ponurego typa, przez co ludzie zwą go dzikusem. Za tym posępnym obliczem skrywa się szlachetny, wrażliwy na ludzką krzywdę człowiek, który zawsze staje w obronie poszkodowanych.

Fabuła ukazuje zmagania bohaterów z ciężarem przeszłości i przeciwnościami losu, opisuje ich bolesne przeżycia, cierpienie, słabości, rozterki, wybory i nadzieje. Ich losy przedstawione są na tle społeczno-politycznym, jak też na tle sandomierskiej przyrody. Autorka sugestywnie oddaje realia życia sandomierskiej społeczności w ciężkich czasach, w których szaleje bezrobocie, inflacja i bieda.

Wciągająca, przepełniona emocjami powieść. Zawiera bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.