Siła precyzji


Autor: Simon Winchester
Wydawnictwo: Bo.wiem

 

 

 

Książka brytyjskiego pisarza i dziennikarza, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, to opowieść o poszukiwaniu standaryzacji.

Przez stulecia rzeczy użytkowe były wykonywane – często z niesamowitą pieczołowitością i precyzją – przez rzemieślników, przez co były niepowtarzalne. Jeśli zepsuła się w nich jakaś część, nie można było jej szybko wymienić na inną, leżącą w magazynie, tylko trzeba było ją najpierw dorobić do tego konkretnego egzemplarza. Wynalezienie i upowszechnienie maszyn parowych skłoniło inżynierów do poszukiwania metod produkcji, które pozwoliłyby na wytwarzanie rzeczy w większych, powtarzalnych seriach.

Autor przedstawia przełomowe wydarzenia związane ze zwiększeniem precyzji przy produkcji różnych rzeczy oraz twórców tych przełomowych rozwiązań. Czytelnik pozna między innymi: historię produkcji wierconych luf do dział okrętowych, co później pozwoliło wytwarzać szczelne cylindry do silników parowych; zastosowanie standardowych zamków w karabinach armii francuskiej, co umożliwiło szybkie naprawy uszkodzonej broni w warunkach polowych; przypadek teleskopu Hubble’a, którego układ optyczny wykonany z wielką precyzją, ale obarczoną pierwotną pomyłką, wymagał naprawy po wyniesieniu na orbitę, a także problematykę współczesnych mikroprocesorów, których miniaturyzacja zbliża się do fizycznych granic związanych ze zjawiskami z rozmiarem atomu krzemu.

Bardzo ciekawa, świetnie napisana książka popularnonaukowa, w jasny sposób wyjaśniająca rozmaite tematy z zakresu inżynierii precyzyjnej. Pozycja zawiera przypisy, bibliografię, indeks oraz słownik terminów i określeń pojawiających się w tekście. Okładka miękka, klejona. Polecam.