Autor: Vincent Zabus Wydawnictwo Czarna Owca
Powieść Josteina Gaardera „Świat Zofii” wydana w latach 90-tych, w swoim czasie szturmowała listy bestsellerów na świecie, a także w Polsce. To zadziwiające, a zarazem niezwykle budujące, że historia filozofii zaprezentowana w formie co prawda zbeletryzowanej, ale jednak w pełni anturażu scjentystycznej analizy, zdołała podbić serca nie tylko nastolatków, ale także ich rodziców. Dziś otrzymujemy kolejną wersję tej opowieści. Tym razem idee i poglądy słynnych myślicieli zyskały nową odsłonę dzięki komiksowej kresce. W pierwszym tomie, który do nas nie dotarł, autorzy pochylali się nad okresem od starożytności do baroku, zaś w tomie drugim zaczynają od Kartezjusza, aby zakończyć swe rozważania na egzystencjalizmie w wersji Alberta Camusa.
Dwójka sympatycznych bohaterów – Albert i Zofia – prowadzi czytelników przez meandry różnych szkół filozoficznych, wyrosłych na gruncie europejskim. Pochylają się nad kartezjańską metodą refleksji, która doprowadziła do syntetycznej konkluzji znanej powszechnie jako „cogito ergo sum” (myślę, więc jestem), dyskutują ze Spinozą i jego koncepcją substancji oraz tego kim i czym jest Bóg, zachwycają się oświeceniowym wydaniem encyklopedii, razem z Kierkegaardem analizują pojęcie rozpaczy, a Marks przekonuje ich, że filozofia może mieć duży wpływ na ekonomię i społeczeństwo.
Zofia wprawdzie niekiedy jest przytłoczona natłokiem skomplikowanych pojęć, ale sama zachowuje się jak rasowy filozof, nieustannie kwestionując swój status jako postaci komiksowej i próbując uciec ze świata, na jaki skazali ją autorzy książki. „Świat Zofii” to propozycja ciekawa, choć zapewne przeznaczona dla bardziej refleksyjnych młodych czytelników. Mogą się nad nią pochylić także ich rodzice. Humor i wartka akcja sprawią, że nawet niechętni filozofii odbiorcy sięgną po ten komiks z przyjemnością. Polecam. Oprawa twarda, szyta. Anna Karczewska