Autor: Peter Brown Wydawnictwo Entliczek
Poziom: BD I/II
Nie ma chyba bardziej odległych, a nawet przeciwstawnych sobie światów niż dzika przyroda i sztuczna inteligencja. Peter Brown postanowił jednak zestawić obie te rzeczywistości w serii książek o dzikiej robotce Roz, przeznaczonych dla młodego odbiorcy. Roboty w naszej kulturze są symbolem postępu cywilizacyjnego. Równocześnie kultura popularna nie raz dostarczała wizji, w których te twory ludzkiego umysłu po uwolnieniu się spod naszej kurateli, wykorzystują swoją niezależność w sposób wrogi wobec człowieka, czy w ogóle wobec świata ożywionego.
Tymczasem Peter Brown prezentuje dzieciom kompletnie inną, znacznie bardziej pozytywną, wizję rzeczywistości. Bohaterka jego książki – robotka Roz – jest mieszkanką odległej wyspy, na której nie tylko pokojowo egzystuje w otoczeniu dzikich zwierząt, ale wręcz staje się ich liderką i mentorką. W sytuacji zagrożenia to właśnie Roz jest głównym punktem odniesienia dla wszystkich mieszkańców wyspy i to ona dba o dobrostan dzikiej przyrody, wykorzystując do tego wiedzę wszczepioną w jej metaliczny mózg przez człowieka. Takim zagrożeniem w ostatnim tomie przygód Roz jest tajemniczy trujący przypływ, który znienacka nadciąga nad wyspę, siejąc postrach w świecie okolicznej flory i fauny.
Roz tym razem nie wystarczy odwołanie do własnej wiedzy. Odpowiedzi na zaistniałą sytuację musi szukać w odwiecznej mądrości natury, którą w tym wypadku symbolizuje Prastara Rekinica, licząca sobie kilkaset lat, a co za tym idzie dysponująca doświadczeniem, o jakim ludzie i roboty mogą jedynie marzyć. Akcja ratunkowa zaangażuje cały świat zwierząt, ale i ludzie okażą się być mądrzejsi, niż mogłoby się wydawać naturze. Opowieść o Roz to fascynująca historia o braterstwie świata przyrody i postępu, tak trudnym niekiedy do osiągnięcia, choć zapewne nie niemożliwym przy pewnej dozie dobrej woli. Jest to również hymn na cześć tak archetypicznych doświadczeń ludzkich jak przyjaźń, miłość czy poświęcenie w imię tych relacji. Gorąco polecam. Oprawa twarda, szyta. Anna Karczewska