Czy jest tam kto?

Autorzy: Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia, Vito Mancuso                            Ilustracje: Claudia Petrazzi            Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Popularnonaukowa seria wydawnicza „15 pytań” przybliża młodym czytelnikom kluczowe zagadnienia, bez znajomości których trudno cokolwiek zrozumieć, pojąć, a nawet sobie wyobrazić. Tym razem padło na grząski grunt. Czasy najnowsze nie są najlepszym momentem historycznym do rozmowy o religiach. Ważne, żeby zachować tu liczbę mnogą. Może to nawet ważniejsze od feminatywów. Wiadomo, że katecheza w starym modelu w szkole staje się przeżytkiem, kontrowersją. Aczkolwiek jeśli punktem wyjścia choćby jednej lekcji byłaby prezentowana pozycja, nikomu by nie zaszkodziło. Autorzy, Federico Taddia, Pierdomenico Baccalario i Vito Mancuso stanowią zgraną paczkę. Ten ostatni należy do najbardziej znanych włoskich teologów. Dwaj pierwsi spełniają się na polu literatury dla dzieci i popularyzacji nauki wśród najmłodszych.

Tekst urozmaicają ilustracje Claudii Petrazzi wywodzącej się z malarskiej rodziny. W kontekście śmierci papieża Franciszka podobne książki mogą zyskać na popularności.„Czy jest tam kto?” zasługuje na uznanie w sposób szczególny. Mamy po prostu do czynienia z mądrym wprowadzeniem do religioznawstwa uwzględniającym wszechstronne wyjaśnienia dotyczące wierzeń na całym świecie. Chrześcijaństwo, judaizm, buddyzm, konfucjanizm, taoizm, wreszcie mity, których nie wolno lekceważyć. No dobrze, ale ktoś zapyta, po co to wszystko jest? Miejsce na genezę religii, wiary człowieka w niedostępny absolut również się znalazło. Tłumaczenie przyczyn wojen religijnych, w których autorzy posłużyli się piłką nożną jako porównaniem, przybliża czytelników do tekstu na bliską odległość. Wielu księży może brać przykład z tej książki. Jej lektura stanowi dla dzieci znaczące wzbogacenie i poszerzenie horyzontów. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.