Autorka: Agata Komosa-Styczeń Ilustracje: Marianna Jagoda
Wydawnictwo Wilga
Nie ulega wątpliwości, że Boże Narodzenie to najważniejsze święta w Polsce. I nie tylko rzecz jasna. Wypada więc wiedzieć nieco o tym, jak wyglądają zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie. Lektura prezentowanej pozycji gwarantuje zdobycie wiedzy właśnie w tym zakresie. Rzecz jest ciekawa nie tylko treściowo, ale też na poziomie formy. Mamy bowiem do czynienia z formą oryginalną, za jaką uznaję popularnonaukowy adwentowy kalendarz.
Czas odmierzamy jednak nie tradycyjnym: 1 grudnia, 2 grudnia… Tu jest inaczej, jest „Radość dnia czwartego”, „Radość dnia piątego” i dalej i wcześniej już analogicznie do tej formuły. Każdy dzień wiąże się z poznaniem innej tradycji. W książce występuje ich całe bogactwo. Tekst może być rozwijający również dla czytelników dorosłych, jak najbardziej sugeruję zatem lekturę familijną. Przyniesie ona dużo radości dnia, w którym czytelnik weźmie książkę do ręki. Tradycje naszych sąsiadów, Austrii, Japonii, pytania „Skąd się wzięło pisanie listów do świętego Mikołaja”, „skąd się wzięły jarmarki świąteczne i szopki bożonarodzeniowe”, – zestaw kompletnych opisów i odpowiedzi znajdziemy w „Księdze świątecznych radości”.
Oprócz tego Agata Komosa-Styczeń proponuje różne aktywności, zadania, jak np. odpowiedzialne dokarmianie ptaków. Ten aspekt również został podporządkowany różnorodności sposobów obchodów związanych z Gwiazdką. Szeroka perspektywa przyjęta przez autorkę znacząco wyróżnia tę publikację na tle standardowych przedstawień Bożego Narodzenia w literaturze dla dzieci. Oprawa twarda, szyta.