Autor: Russel Foster
Wydawnictwo: Feeria
Książka brytyjskiego profesora w dziedzinie neuronauki okołodobowej oraz dyrektora Instytutu Snu i Neuronauki Okołodobowej w Oksfordzie stanowi przegląd najnowszych badań naukowych i wiedzy na temat wewnętrznego zegara oraz snu.
Profesor czerpie też z własnych doświadczeń związanych z czterdziestoletnią pracą naukową. W swoich rozważaniach koncentruje się na zaburzeniach snu i rytmu okołodobowego, pokazując ich wpływ na zdrowie, reakcje emocjonalne i poznawcze, pamięć, fizjologię, układ odpornościowy oraz przemianę materii. Omawiając poszczególne aspekty biologii człowieka, podkreśla, że życie w zgodzie z czasem biologicznym niezwykle korzystnie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Podpowiada też, kiedy jest najlepszy czas na sen, jedzenie, pracę, trenowanie czy przyjmowanie leków.
Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. Każdy z nich szeroko omawia konkretne zagadnienie, relacjonuje związane z nim badania, kończy się zaś sekcją pytań i odpowiedzi. W książce znajdziemy ciekawe informacje dotyczące faz i właściwości snu oraz łagodzenia objawów zaburzenia snu.
Dowiemy się, jak na nasze codzienne funkcjonowanie wpływa sztuczne światło, nocne zmiany, jet lag (zespół nagłej zmiany strefy czasowej) czy nieregularne posiłki. Pozycja zawiera bibliografię, ilustracje i tabele. Na końcu zamieszczone są dodatki, w tym kwestionariusz pozwalający ustalić nasz chronotyp oraz wskazówki dotyczące prowadzenia dziennika snu.
Ciekawa, wnikliwa, przystępnie napisana publikacja popularnonaukowa z elementami poradnikowymi. Okładka miękka, klejona. Polecam.