Ludzkość. Historia o jakiej nie mieliście pojęcia


Autor: Tamim Ansary
Wydawnictwo Dolnośląskie

 

 

Pochodzący z Afganistanu publicysta i autor nagradzanych książek, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych przygląda się historii ludzkości przez pryzmat narracji, opowieści, wzajemnych powiązań, przenikania się różnych kultur.

Opisuje dzieje świata od powstania języka i cywilizacji, przez rozwój komunikacji, handlu, technologii militarnej, systemów zarządzania, kultury i nauki, aż do obecnych czasów – epoki cyfrowej. Opowiada, jak zmieniało się na przestrzeni tysiącleci postrzeganie rzeczywistości, jak powstawały i rozbudowywały się sieci współzależności, społeczne metanarracje, jakie były konsekwencje poszczególnych narracji oraz jak ukształtowały one współczesny świat. Przedstawia ludzkość jako złożoną, zróżnicowaną konstelację historii, idei, teorii, kultury, wartości i technologii.

Wyławia z dziejów świata kluczowe wydarzenia, ważne procesy, główne światopoglądy, wpływowe postacie, przełomowe wynalazki i nowinki techniczne. Omawia m.in. narodziny i rozwój systemów wierzeń, matematyki, handlu i rolnictwa, średniowieczne krucjaty, narrację postępu, europejską eksplorację Ameryk, rewolucję przemysłową oraz wojny światowe. Dowiemy się też, jaki wpływ na dzieje ludzkości wywarły epidemie.

Książka ma układ chronologiczny, podzielona jest na sześć części, składających się z krótkich, syntetycznych rozdziałów. Zawiera mapy oraz bibliografię. Ciekawa, dobrze napisana, pełna refleksji lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam.