Bruksela. Zwierzęcość w mieścieAutorka: Grażyna Plebanek
Seria: Podróż nieoczywista
Wydawnictwo: Wielka Litera

 

Najnowsza książka znanej felietonistki, pisarki, autorki scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych to opowieść o Brukseli, „mieście psów, ptaków i temperamentnych wód” (s. 394), w którym autorka mieszka od ponad piętnastu lat. Poprzednio: „Rozbójniczki” p. 11/21.

Plebanek portretuje Brukselę w okresie pandemii (książka powstawała przez cały rok 2020), pokazując jej specyfikę, kobiece oblicze, dwoistość, legendy, miejskość, dzikość oraz tytułową zwierzęcość. Opowiada o swoich wędrówkach w głąb miasta, chodzeniu po śladach zamurowanej rzeki, manifestacji czy kobiet – patronek ulic, pisarek, artystek. Kontempluje miasto z dachu swojej kamienicy, włóczy się po nim z ogromną przyjemnością i pokazuje, jak fajne jest tu życie. Opisuje miejski krajobraz, ulubione budynki, aleje, szczegóły architektoniczne, niezwykłe rzeźby i fascynujące miejsca. Zachęca do chłonięcia tego miasta wszystkimi zmysłami, zaglądania w jego zakamarki oraz do własnych poszukiwań.

W opowieść o Brukseli wplata wątki społeczne, kulturowe i historyczne (dotyczące np. króla Leopolda II, kolonizacji Konga i średniowiecznych beginek), a także swoje wspomnienia związane z Warszawą i Polską. Książka napisana jest lekkim stylem, podzielona na krótkie rozdziały oraz wzbogacona pięknymi zdjęciami syna autorki, absolwenta brukselskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

„Bruksela. Zwierzęcość w mieście” to ciekawe, pełne emocji i inspirujących spostrzeżeń spojrzenie na miasto. Publikacja zawiera przypisy. Ukazała się w serii „Podróż nieoczywista”. Oprawa wzmacniana, szyta. Polecam.