Ciche kroki na schodach

Ciche kroki na schodach

Ciche kroki na schodachAutorka: Eva Bjorg Egisdottir                               Wydawnictwo: Feeria

 

Debiutancka powieść islandzkiej pisarki. Za „Ciche kroki na schodach” w 2020 roku otrzymała nagrodę Blackbird Award dla najlepszej islandzkiej powieści kryminalnej. Nagroda była w pełni zasłużona. Autorka okazała się samorodnym talentem. Powieść pisała w przerwach między wychowywaniem dzieci a pracą stewardessy.

Tekst został stworzony w stylistyce nordic noir, na pewno wynika z fascynacji tym podgatunkiem ale też miłością do regionu. Albowiem główna bohaterka (Elma) po nieudanym związku wraca ze stolicy Islandii do miasteczka Akranes – miasteczka, w którym urodziła się autorka. Elma jest doświadczoną policjantką, bez trudu znajduje pracę jako miejscowa śledcza i od razu napotyka na żmudne śledztwo. Para nastolatków znajduje zwłoki kobiety w latarni morskiej. Nie można jednoznacznie stwierdzić, w jakich okolicznościach zmarła. Dochodzenie ma odpowiedzieć na pytanie: czy mamy do czynienia z morderstwem, czy z samobójstwem?

Autorka świetnie odtworzyła gęstą atmosferę pozornie spokojnej prowincji i nie popełniła błędu Davida Lyncha, który w „Miasteczku Twin Peaks” zbyt szybko zdradził, co się stało z Laurą Palmer. Słynny reżyser przeczuł, że od tej pory masowa widownia straci zainteresowanie serialem. Musiał on jednak słuchać głosu producentów. Debiutująca pisarka nie miała takich problemów, widać, że tworzyła wyłącznie na własnych zasadach. Bardzo dobra propozycja dla fanów nordyckich kryminałów. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.