Samson Joan Aukcjoner

Aukcjoner

Samson Joan AukcjonerAutorka: Joan Samson                                            Wydawnictwo: Vesper

 

Klasyka złotej ery amerykańskiego horroru nareszcie dociera do Polski w pięknym wydaniu. „Aukcjoner” oryginalnie wydany w 1976 roku to jedyna powieść w dorobku Joan Samson. Autorka zrobiła nią furorę, książka dobrze się sprzedawała, planowano ekranizację, ale przedwczesna śmierć pisarki na nowotwór mózgu przekreśliła dalszą karierę. W przypadku „Aukcjonera” mamy do czynienia z literaturą gatunkową najwyższych lotów. Dzieje się tak w przypadkach, gdy ramy gatunkowe zostają przekroczone, a powieść opowiada tak naprawdę o czymś więcej. „Aukcjoner” traktuje głównie o społeczeństwie amerykańskim przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Niemniej można w nim dostrzec elementy uniwersalne i ponadczasowe. Fabuła zarysowuje się w następujący sposób: do miasteczka Harlowe przybywa tytułowy bohater, Perly Dunsmore. W senny rytm prowincjonalnego życia wprowadza element charyzmy i ogólnego ożywienia. Mężczyzna skupuje od mieszkańców rozmaite fanty, które sprzedaje na aukcjach. Zyskami dzieli się z miasteczkiem, ale z biegiem czasu oczekiwania Dunsmore’a są coraz większe. Nie wystarczą mu szpargały. Miasteczko znajduje się wtedy po raz pierwszy w swojej historii w obliczu zła. Perly Dunsmore to antybohater, który nie potrzebuje rozlewu krwi, aby wystraszyć ludzi. Perly działa psychologicznie, on rozdaje karty z mottem przewodnik „dziel i rządź” i z dumą stwierdza, że nikt nie jest w stanie go powstrzymać.

Znajdzie się jednak jeden sprawiedliwy, który od początku patrzył na aukcjonera z dystansem. Podzielone, jednocześnie pasywne społeczeństwo daje do myślenia – także w kontekście naszych czasów. Literatura grozy z prawdziwego zdarzenia, która zainspirowała Stephena Kinga do pracy nad „Sklepikiem z marzeniami”. Pozycja zawiera posłowie literaturoznawcze wzbogacające znacznie odbiór i przyjemność tekstu. Oprawa twarda, szyta.