Strega Johanne Lykke Holm

Strega

Strega Johanne Lykke HolmAutorka: Johanne Lykke Holm                                  Wydawnictwo Pauza

 

Tytuł powieści jest nazwą wymyślonej przez autorkę – szwedzką pisarkę i tłumaczkę – położonej w odizolowanej dolinie, otoczonej czarnymi górami i jeziorami oraz porośniętej gęstymi lasami wsi. Tu znajduje się Hotel Olympic, do którego trafia grupa dziewiętnastoletnich kobiet. Wysłane na czas sezonowej pracy przez rodziców łudzących nadzieję, że pobyt w tym miejscu pokaże ich córkom pozycję, jaką powinny zajmować w społeczeństwie bohaterki codziennie wykonują te same rytuały. Ubrane w firmowe fartuszki, każdego ranka przyrządzają i donoszą do stolików posiłki, sprzątają pokoje i wbrew własnym przekonaniom słuchają nauk przełożonych, przygotowujących je do roli idealnych gospodyń domowych oraz żon w myśl zasady, że “szczęście kobiety to podawanie mężczyźnie ziemniaków” (s. 40).

W tym do znudzenia powtarzalnym i pozornie poukładanym świecie dzieją się dziwne rzeczy. Hotel pełni funkcję atrapy – udekorowane wystawnymi bukietami stoły ze świeżym jedzeniem przez całe dnie czekają na gości, którzy nigdy się nie pojawiają. Podejrzane wydają się też relacje między personelem hotelowym a zakonnicami z pobliskiego klasztoru. Podczas jedynej uczty, na którą przybywają goście, ginie dziewczyna. Życie w hotelu zaczyna przypominać horror, a granica pomiędzy jawą i snem wyraźnie się zaciera.

Ze względu na wątek fabularny i obecną w powieści w sposób szczególny oddziałującą na wyobraźnię aurę tajemniczości, książkę J.L. Holm porównuje się do “Pikniku pod wiszącą skałą”, natomiast wyczuwalna tu atmosfera grozy wywołuje ten rodzaj dreszczyku, który towarzyszy nam podczas lektury utworów Stephena Kinga.

Mieszanki takich klimatówwspartej solidną poetycką narracją, barwnymi opisami i powolnym tempem akcji, które pozwala skupić się na każdym detalu opowieścitrudno nie zarekomendować. Oprawa miękka, klejona.