Mit normalności


Autorzy: Gabor Maté, Daniel Maté
Wydawnictwo: Czarna Owca

 

 

Książka dr. Gabora Maté, kanadyjskiego lekarza węgierskiego pochodzenia, który specjalizuje się w badaniu i leczeniu uzależnień oraz chorób autoimmunologicznych, powstała we współpracy z jego synem Danielem – kompozytorem i autorem tekstów do musicali.

Autorzy pochylają się nad pogłębiającym się problemem chorób psychicznych oraz uzależnień we współczesnym świecie. W wielu krajach zachodnich w zawrotnym tempie rosną statystyki depresji, stanów lękowych i prób samobójczych, a miliony dzieci i młodzieży przyjmują środki pobudzające lub antydepresyjne. Dr Maté uważa, że duży wpływ na epidemię przewlekłych dolegliwości psychicznych i fizycznych ma toksyczna kultura społeczna i ekonomiczna. Zwraca uwagę na takie problemy jak: nierówności, ubóstwo, rasizm, degradacja środowiska, zmiany klimatyczne, stres, presja i izolacja społeczna. Przekonuje, że w diagnostyce ważny jest szerszy kontekst, nie tylko biologiczno-medyczny, ale też egzystencjalny. Należy zatem wziąć pod uwagę doświadczenia życiowe pacjenta, jego traumy z dzieciństwa, urazy emocjonalne, więzi z rodziną, jakość relacji społecznych i stosunek do pracy.

W książce autorzy dokonują wnikliwej analizy zależności między zdrowiem a życiem społeczno-emocjonalnym, pokazując, jak kultura kształtuje nasze postrzeganie siebie i tego, co uznajemy za normalne. W swoich rozważaniach przywołują aktualne badania naukowe, statystyki, historie znanych osób, studia przypadków pacjentów, przedstawiają swoje spostrzeżenia, dzielą się też osobistymi historiami.

Książka składa się z pięciu części. Pierwsza z nich poświęcona jest traumie i jej działaniu, porusza też kwestię więzi i autentyczności. Druga część pokazuje wpływ obecnej kultury na rozwój człowieka (od poczęcia) i kształtowanie jego charakteru społecznego. Dr Maté snuje tu rozważania nad ludzką naturą i potrzebami. Trzecia część obala mity o uzależnieniu i przedstawia nowe spojrzenie na nałogi. Czwarta część omawia mechanizmy stresu oraz inne przyczyny przewlekłych chorób. Ostatnia zaś część ma charakter bardziej poradnikowy i pokazuje drogę do uzdrowienia. Dr Maté omawia tu cztery filary zdrowienia i pięć rodzajów współczucia, przedstawia propozycje ćwiczeń i praktyk pomagających uwolnić się od traumatycznej przeszłości oraz przeprogramować pętle myślowe, porusza też temat terapeutycznego zastosowania psychodelików.

Obszerna, znakomicie napisana, wypełniona wszechstronną wiedzą i ciekawymi przykładami, pełna głębokich przemyśleń oraz odniesień do literatury i filmu książka popularnonaukowa, która skłania do refleksji. Lektura wymaga uwagi. Pozycja zawiera przypisy. Okładka miękka, klejona. Polecam zainteresowanym tematem.