Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska

Autor: Dariusz Zalega                                            Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

Dariusz Zalega od lat popularyzuje historię Śląska, szczególny nacisk kładąc na perspektywę niżej usytuowanych grup społecznych. Dzięki takiemu ujęciu staje się bez wątpienia jednym z filarów tego nurtu we współczesnej polskiej historiografii, który mieści się w przestrzeni zwanej „ludową historią Polski”.

Publikacje tego autora są również ważne z tego względu, że w dyskursie publicznym ciągle dominuje takie spojrzenie na naszą przeszłość, które preferuje eksponowanie dziejów Polski centralnej, czy też posługując się nazewnictwem epoki rozbiorów – Kongresówki. I to wiedza z tego obszaru jest na ogół przedmiotem edukacji szkolnej. Tymczasem poza Warszawą i zaborem rosyjskim działo się naprawdę dużo. Książka Dariusza Zalegi oddaje sprawiedliwość tytułowym „chacharom”. W języku śląskim tym mianem określano ludzi luźnych, chuliganów czy włóczęgów. Ale w ten sam sposób ci bogatsi określali tych biedniejszych – robotników, chłopów, socjalistów czy ogólnie ludzi podejrzanych z ich perspektywy. To właśnie oni w gruncie rzeczy zbudowali gospodarkę Śląska,jego unikatową kulturę i tożsamość.

Autor śledzi ich losy począwszy od średniowiecza, kiedy to jeszcze nikt nie wymagał od Ślązaków wyraźnych deklaracji przynależności narodowej. Dopiero później wielka polityka powodowała mętlik na mapach i jeszcze większy mętlik w świadomości mieszkańców tego regionu, dla których podstawową ideą, wokół której koncentrowało się ich życie była praca, w kopalni, bądź też na roli. Książka z pewnością zainteresuje osoby poszukujące szerszej wiedzy dotyczącej analizowanego obszaru. Polecam. Oprawa twarda, szyta. Anna Karczewska