Nawyki myślenia


Autor: David McRaney
Wydawnictwo: Filia

 

Książka amerykańskiego dziennikarza naukowego i popularnego podkastera odkrywa naukowe podstawy kształtowania się naszych przekonań, postaw i wartości. Autor łączy tu wiedzę naukową (z zakresu psychologii, neurobiologii, socjologii i filozofii), rozmowy z ekspertami, historie osób, które zmieniły zdanie, oraz porady.

Opowieść zaczyna od historii Charliego Vetcha, zagorzałego truthersa (osoby twierdzącej, że oficjalna wersja wydarzeń z 11 września 2001 roku to kłamstwo), który po latach propagowania swoich teorii na YouTubie zmienił zdanie, przez co z ulubieńca społeczności wyznawców teorii spiskowych stał się ich największym wrogiem. Autor zaintrygowany tym przypadkiem postanawia rozwikłać kwestię, dlaczego te same dowody, które wpłynęły na zmianę zdania Charliego, nie przekonały innych truthersów. Próbując zrozumieć, jak dochodzi do zmiany poglądów i jak można je zmienić, przygląda się wiedzy naukowej, zagłębia się w psychologię perswazji oraz rozmawia z ekspertami i „zawodowymi zmieniaczami myślenia”.

Swoje poszukiwania zaczyna od przyłączenia się do działań agitatorów, którzy próbują przekonać ludzi do zmiany zdania na temat LGBTQ i małżeństw jednopłciowych poprzez zwykłą rozmowę oraz przywoływanie wspomnień nacechowanych emocjonalnie. Następnie spotyka się z nowojorskimi neurobiologami badającymi świadomość i percepcję, aby dowiedzieć się, jak kształtuje się umysł oraz jak mózg generuje rzeczywistość. Rozmawia z osobami, które opuściły sekty lub społeczności zwolenników teorii spiskowych. Na końcu zaś poznaje techniki perswazyjne, w tym kroki ulicznej epistemologii, i uczy się, jak rozmawiać z płaskoziemcami i antyszczepionkowcami. W swoich wywodach wielokrotnie odnosi się do rozmaitych teorii spiskowych, uprzedzeń i polaryzujących dyskusji związanych np. z polityką, globalnym ociepleniem czy pandemią koronawirusa.

Ciekawie napisana książka, która w przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy psychologiczne prowadzące do modyfikacji i aktualizacji naszych przekonań. Publikacja zawiera indeks, przypisy końcowe, czarno-białe rysunki oraz kody QR. Poprzednio na liście: „Ruletka nawyków. Jak przechytrzyć swój mózg” p. 16/2013. Okładka miękka, klejona. Polecam.