Książka o narkotykach. Nieporadnik

Autor: Boguś Janiszewski
Ilustracje: Max Skorwider
Wydawnictwo Agora

Poziom czytelniczy BD IV

Edukacyjna książka dla młodzieży, która w przystępny sposób i z humorem tłumaczy, czym są narkotyki, skąd się wzięły, jakie są rodzaje, jak rozpoznać uzależnienie i co wtedy zrobić. I mowa tu nie tylko o narkotykach nielegalnych, a o wszystkich substancjach odurzających lub uzależniających – od kofeiny i tauryny dostępnej w napojach energetycznych, przez alkohol i papierosy, po marihuanę, ecstasy lub amfetaminę.

Boguś Janiszewski to autor serii książek „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Poprzednio na liście książka o dojrzewaniu należąca do tej właśnie serii (P. 12/2024). Autor przed napisaniem książki konsultował kwestie merytoryczne z ekspertami: lekarzami, specjalistami od uzależnień, terapeutami i prawnikami, dzięki czemu wiedza w książce jest znacznie bardziej wiarygodna i aktualna niż ta z internetu, po którą zwykle sięga młodzież. Warto zaopatrzyć bibliotekę w tę pozycję i nie udawać, że problemu nie ma – narkotyki są wszechobecne, a dorastająca młodzież często nie ma skąd brać informacji, wstydzi się rozmawiać o substancjach psychoaktywnych z dorosłymi, a często dorośli sami nie mają odpowiedniej wiedzy i ograniczają się do mało wiarygodnego straszenia typu „narkotyki są złe”. Wbrew temu, autor książki, zamiast straszyć, tłumaczy i za pomocą przystępnego języka, dowcipnej szaty graficznej i komiksowych ilustracji – próbuje wejść do świata nastolatków. Autor nie zakłada, że po lekturze tej książki młodzież już nigdy nie ruszy narkotyków, bo pewnie ruszy, ale zrobi to z pełną świadomością konsekwencji i z jasnym oszacowaniem ryzyka, które świadomość mu narzuci, dzięki wiedzy. A wiedza zawarta w książce to wiedza nie tylko o samych narkotykach, ale także o tym, jak ich uniknąć nie nadwyrężając swojego życia towarzyskiego. Czytelnik znajdzie tu gotowe odpowiedzi odmawiające wspólnego picia, palenia i brania, a także sposoby na rozpoczęcie rozmowy o narkotykach z dorosłymi, instrukcję, co zrobić i do kogo zadzwonić w przypadku przedawkowania lub dostrzeżenia symptomów uzależnienia.

Na każdej stronie zawarto komiksowe ilustracje autorstwa Maxa Skorwidera. Książka naprawdę warta uwagi, zwłaszcza, że statystyki dowodzą, że co czwarty nastolatek, będący w szkole średniej próbował już substancji odurzających i uzależniających, a wizyty 12-latków na toksykologii zdarzają się coraz częściej. Polecam. Oprawa utwardzana, szyta.