Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie


Autorka: Sylwia Chutnik
Ilustratorka: Ola Szmida
Wydawnictwo: Znak Litera Nova

 

Sylwia Chutnik – znana pisarka, działaczka społeczna, promotorka herstorii, autorka m.in. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek” (p. 4/2022), tym razem przedstawia trzydzieści inspirujących, charakternych bohaterek literackich.

Wśród opisanych przez nią postaci są m.in.: wyróżniająca się swoim uporem, szczerością i optymizmem Ania Shirley (stworzona przez Lucy Maud Montgomery), niezależna, oczytana i ignorująca konwenanse Gabrysia Borejko (jedna z bohaterek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz), dzika i krnąbrna Ita Kuszyńska (bohaterka powieści Ireny Zarzyckiej: „Dzikuska. Historia miłości”), ciekawska i pełna pomysłów Koralina Jones (bohaterka „Koraliny” Neila Gaimana), wygadana i sprytna Lotta (bohaterka książki pt. „Lotta z ulicy Awanturników” Astrid Lindgren), dowcipna i mająca dystans do siebie Lottie Brooks (bohaterka cyklu książek napisanych przez Katie Kirby), zadziorna Malutka Czarownica (stworzona przez Otfrieda Preusslera), czy też rezolutna i oczytana Matylda Wormwood (bohaterka powieści Roalda Dahla „Matylda”).

Autorka barwnie kreśli portrety bohaterek, w ciekawy sposób wprowadza czytelnika w ich świat, przygody i historie, opisuje ich temperament, emocje oraz motywy postępowania, podkreślając (kolorową czcionką) wyróżniające je cechy. Opowieści wzbogaca cytatami z omawianych książek, ciekawostkami o autorach i stworzonych przez nich dziełach. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału przedstawia propozycje zabaw, zadań i pomysłów inspirowanych daną lekturą (czytelnicy znajdą tu podpowiedzi, jak na przykład mogą się wcielić w ulubioną postać). Książka zachęca do sięgania po opisane lektury, jak też do szukania własnych bohaterek na bibliotecznych półkach.

Zaprezentowane w zbiorze łobuziary uczą wiary w siebie, niezależności, życia w zgodzie ze sobą, pokazują również, jak zmieniała się sytuacja kobiet na przestrzeni kilkunastu ostatnich dziesięcioleci. Wyraziste, kolorowe ilustracje stworzyła Ola Szmida. Warta uwagi lektura. Okładka twarda, szyta. Polecam.