Autorka: Katarzyna Fiołek
Wydawnictwo: Muza
Pierwsza na naszej liście książka Katarzyny Fiołek, bibliotekarki, polonistki i filmoznawczyni, to powieść obyczajowa z motywem drugiej szansy, dodatkowo wzbogacona przepisami kulinarnymi.
Bohaterką jest Liliana, trzydziestosiedmioletnia anglistka, która po trudnym rozwodzie postanawia rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Zamierza w ten sposób uwolnić się od bolesnych przeżyć związanych ze zdradą byłego męża i odciąć się od toksycznej relacji z nieodpowiedzialną, rozhuśtaną emocjonalnie matką, która nieustannie wikła się w krótkotrwałe romanse.
Bohaterka pragnie w końcu zacząć sama decydować o sobie i swoim życiu, a nie ciągle tylko zadowalać innych. Sprzedaje swoje warszawskie mieszkanie, wynajmuje starą chatę w Komańczy i zatrudnia się w tamtejszej szkole podstawowej jako nauczycielka angielskiego. Od razu zakochuje się w drewnianym domu z duszą i w malowniczych krajobrazach Bieszczad. Upaja się wolnością i celebrowaniem zwyczajności. Próbuje też otworzyć się na nową miłość. O jej względy zabiega bowiem przystojny stolarz Piotr, który pomaga jej w pozbyciu się kompleksów (Lilka uważa, że jest za gruba).
Liliana stara się wniknąć w hermetyczny świat bieszczadzkiej wioski. Udaje jej się ocieplić relacje z kadrą pedagogiczną za pomocą bułeczek cynamonowych. Angażuje się w sprawę jednego z najzdolniejszych uczniów, który przestaje chodzić do szkoły. Intryguje ją też historia poprzedniej właścicielki domu, Anety (siostry Piotra), obrończyni przyrody walczącej przeciwko kłusownikom i nielegalnym wycinkom, która niemal pięć lat temu zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Autorka w fabułę wplata fragmenty piosenek oraz przepisy (np. sernik kajmakowy na pocieszenie, bułeczki cynamonowe kojące smutki czy ciasto na życiowe zakręty).
Napisana lekkim stylem, pełna ciepła, klimatyczna lektura. Okładka miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.