Autorka: Ruth Amos
Wydawnictwo: Wilga
Debiutancka książka nagradzanej brytyjskiej wynalazczyni, przedsiębiorczyni i edutuberki promującej inżynierię.
Autorka bierze na warsztat dziesięć niezwykłych wynalazków, zdradza kulisy ich powstawania oraz przybliża sylwetki stojących za nimi ludzi. Zagląda m.in. do centrali telefonicznej, laboratorium komputerowego, fabryki żarówek, pracowni zegarmistrza, maszynowni, warsztatu rowerowego i studia telewizyjnego. Każdemu z tych miejsc poświęcone są trzy rozkładówki – pierwsza wypełniona jest szczegółową ilustracją przedstawiającą dany warsztat z opisem znajdujących się w nim rzeczy, dwie następne zaś prezentują na osi czasu historię poszczególnych wynalazków oraz ich twórców.
Książka pokazuje, jak wynalazki zmieniały świat, podkreśla też wkład kobiet w rozwój techniki. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak działał pierwszy telefon, silnik parowy Watta, camera obscura czy gramofon. Wiedza podzielona jest na małe porcje i podana w lekki, ciekawostkowy sposób. Na końcu książki znajduje się słowniczek.
Atrakcyjna, ciekawa publikacja popularnonaukowa, która nie tylko przybliża świat wynalazków, lecz także zachęca do wymyślania własnych i rozwijania inwencji twórczej.
Okładka twarda, szyta. Polecam.