Autorka: Katarzyna Radziwiłł
Wydawnictwo: Muchomor
Katarzyna Radziwiłł, autorka książek popularnonaukowych dla dzieci, wydawczyni i założycielka Wydawnictwa Muchomor, tym razem przybliża młodym czytelnikom dawne zawody, a przy okazji pokazuje, jak zmieniał się świat na przestrzeni dziejów.
Wydobywa z lamusa dwadzieścia zapomnianych profesji, takich jak np. krzykacz miejski, zbieracz pijawek, żabi doktor, flisak, guwernantka czy windziarz. W lekki, ciekawy sposób opisuje historię i znaczenie tych zawodów, opowiada o związanych z nimi obowiązkach i zwyczajach, wymaganych umiejętnościach i sprawnościach.
Młodzi czytelnicy odbędą podróż w czasie, dzięki której dowiedzą się, że w starożytnej Grecji bematysta mierzył krokami odległości między miastami, na XVI-wiecznym dworze króla Anglii stołkowy nosił za władcą królewski stołek (dzisiejszy sedes) i pomagał mu z niego korzystać, w średniowiecznych skryptoriach pogrążeni w ciszy mnisi ręcznie przepisywali teksty ksiąg, a dwieście lat temu w angielskich kościołach zatrudniani byli biczownicy psów, których zadaniem było wyganianie szczekających, bezpańskich psów i budzenie przysypiających w ławkach wiernych.
Ciekawa lekcja historii pokazująca, jak żyli ludzie w dawnych czasach, gdzie pracowali, czym się zajmowali, a przy okazji zaś jak zmieniał się świat. Klimat dawnych czasów znakomicie oddają ilustracje w stonowanych barwach, które – z dbałością o szczegóły i zachowanie historycznych realiów – stworzyła Sylwia Szyrszeń-Jaskierska. Duży format. Okładka twarda, szyta. Polecam.
Poprzednio na liście: „Rozumiemy się bez słów” p. 20/2020.