Obudzę się na Shibui Anna Cima

„Obudzę się na Shibui”

Obudzę się na Shibui Anna CimaAutorka: Anna Cima                                                  Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

 

Genialny debiut Anny Cimy – czeskiej autorki, absolwentki japonistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze, mieszkającej obecnie w Japonii. Po lekturze powieści można wróżyć pisarce karierę międzynarodową. Póki co, musi się zadowolić trzema najważniejszymi nagrodami w Czechach, między innymi Magnesia Litera (2019) za odkrycie roku. Ale naprawdę jeszcze wiele przed Cimą, jeśli w kolejnych książkach potwierdzi swój talent, którego w prezentowanej pozycji dowodzi na dwóch najważniejszych polach: formy i treści.

Rzecz dzieje się na trzech – jak gdyby symultanicznych – planach. Główną bohaterkę poznajemy jako inteligentną licealistkę zafascynowaną kulturą japońską oraz w jej starszym nieco wcieleniu doktorantki podejmującej literackie śledztwo w sprawie prywatnego odkrycia wybitnego aczkolwiek nieznanego pisarza – Kawashity Kiyomaru. Kobieta tłumaczy jego teksty na język czeski, które w dużych porcjach są serwowane czytelnikom „Obudzę się na Shibui”. Wobec czego Cima stworzyła tak naprawdę utwór w utworze, a wszystko wzajemnie dopełnia się jak wykwintne danie mistrza kuchni. W rzeczywistości nie było takiego pisarza jak Kawashita, ale wielu japonologów uwierzyło w fikcję wykreowaną przez Cimę do tego stopnia, że sami wyruszali na poszukiwania dowodów jego istnienia. Dodam jeszcze, że autorka umieściła na końcu biogram Kawashity…

Do rąk polskich czytelników trafiło niesłychanie ambitne dzieło, do tego napisane z taką urodą, że lektura przebiega wprost błyskawicznie. Znakomite postaci, intryga, wciągająca historia. W tej powieści nie ma ani jednego błędu zarówno w strukturze, jak i treści. Dzieło jest atrakcyjne pod względem przeżycia odbiorczego, ale też na poziomie poznawczym. Powieść Cimy to podróż do samego wnętrza stylu literatury japońskiej. Znajdziemy w niej zresztą indeks pisarzy wspomnianych w fabule oraz słowniczek pojęć. Oprawa miękka, klejona.