Autorka: Magdalena Idem Wydawnictwo: Czarne
Pierwsza na liście książka cenionej i nagradzanej dziennikarki młodego pokolenia (rocznik 1993) – o bardzo bibliograficznym nazwisku. Idem publikowała w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Dwutygodniku”, doktoryzuje się na UJ. Ta gustownie wydana publikacja przenosi czytelników w czasie, konkretnie do dwudziestolecia międzywojennego (epoki elektryzującej, dwudziestu lat względnej wolności następnie drastycznie przerwanej).
Wiadomo o tamtym czasie bardzo dużo, wiele już napisano. Idem nie wyważa jednak otwartych drzwi. Opowiada o epoce poprzez modę, a to wbrew pozorom oznacza pisanie nie tylko o modzie. Oczywiście nie brakuje w książce informacji na temat relacji między szykiem nadawanym przez ówczesne sławy a strojami statystycznych obywateli. Mimo wszystko chodzi raczej o coś innego. Na kartach „Manekina w peniuarze” poznamy niesamowite historie krawcowych, szwaczek, kosmetyczek, domów handlowych i domów mody, czasopism branżowych z międzywojnia. Lektura pozostawia czytelnika z jednym wnioskiem.
W gruncie rzeczy powstała książka o dawnej, minionej Polsce, której rekonstrukcja historyczna w literaturze przedmiotu ma się dobrze zarówno w wymiarze naukowym, jak i popularnonaukowym; nastawionym na szerokie grono czytelników. Pozycja zawiera przypisy oraz bibliografię. Będzie wartościowym zakupem bibliotecznym. Oprawa twarda, szyta.