Hawkins Emily Historia naturalna wróżek

Historia naturalna wróżek

Hawkins Emily Historia naturalna wróżekAutorka: Emily Hawkins                                   Ilustratorka: Jessica Roux                           Wydawnictwo: HarperKids

 

Książka może być fetyszem, o czym przypomina wydanie prezentowanej pozycji. Płócienna oprawa ze złoceniami, świetny papier umilają czas spędzony z tą książką od samego początku. W środku zresztą nie jest gorzej. Pomysł na treść oparty został na fikcyjnej postaci profesor botaniki Elsie Arbour, która rzekomo opublikowała oryginał w latach dwudziestych XX wieku, znaleziony później w archiwach brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej. Książka zabiera małych czytelników do magicznego świata wróżek. Mają oni okazję poznać ich anatomię, miejsca występowania, sposoby na ich odnalezienie. Jednocześnie treść cały czas koresponduje z faktami i nauką o roślinach i zwierzętach.

To bardzo umiejętny balans między wciągającą fikcją a rzeczywistością, wiedzą na temat świata realnego, faunie i florze. Wpleciona została też promocja ekologicznych zachowań, nawyków i ekologicznej świadomości. Konstrukcja publikacji zasadza się na rozdziałach i wypełniających je notatkach. Trudno nie zachwycić albo co najmniej zauroczyć się tym wydawnictwem. Uczy ono dobrego gustu, smaku i wyczucia stylu. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Atlas oceanicznych przygód” (p. 17/2021).