Autorka: Ester Gaya i in. Ilustratorka: Katie Scott Wydawnictwo: Dwie Siostry
Piąta odsłona serii wielkoformatowych, bogato ilustrowanych albumów przyrodniczych dla młodych odbiorców („W Muzeum”) – poprzednio: „Planetarium” na p. 05/19 (Chris Wormell – ilustracje, Pinja Raman – tekst).
Tym razem autorzy – znana z serii ilustratorka („Animalium” i „Botanicum”) oraz zespół mykologów – zabierają czytelnika do wyimaginowanego Muzeum Grzybów, najsłabiej, jak piszą, poznanego królestwa przyrody.
Całość „ekspozycji” została podzielona na cztery „sale”-rozdziały. W pierwszej przybliżono biologię grzybów, m. in. cechy wyróżniające je spośród innych organizmów i sposoby rozmnażania. W sali „Różnorodność grzybów” autorzy udowadniają, że organizmy te błędnie kojarzone są zazwyczaj wyłącznie z grzybami kapeluszowymi. Sala nr 3. ukazuje interakcje grzybów, czyli m.in. różne rodzaje mykoryzy i porosty. Ostatnia z sal – „Grzyby a ludzie” – zgodnie z nazwą pokazują związki naszego gatunku z grzybami – np. pierwszych mykologów i grzyby jadalne. Tom zamyka „Biblioteka” z indeksem, informacjami o autorach i propozycjami dalszych lektur.
Tom, jak zwykle, łączy dość przystępny, nieprzesadnie rozbudowany tekst (jest sporo fachowej terminologii, ale wyjaśnianej – i słowem, i obrazem) z bardzo efektownymi ilustracjami wystylizowanymi w stylu vintage.
Niestety wkradła się tu jedna nieścisłość – informacja na stronie o grzybach jadalnych o tym, że muchomory są jednymi z najchętniej zbieranych grzybów, co, jakkolwiek istnieją muchomory jadalne, a ten czerwony używany jest przez szamanów w celach halucynogennych, może zasiać trochę zamieszania w głowach potencjalnych młodych grzybiarzy.
Mimo tej usterki książka jest warta uwagi. Polecam, tak jak całą serię. Okładka twarda, szyta, duży format.