Katie Scott, Ester Gaya, Fungarium

„Fungarium”

Katie Scott, Ester Gaya, FungariumAutorka: Ester Gaya i in.                                               Ilustratorka: Katie Scott                                          Wydawnictwo: Dwie Siostry

 

Piąta odsłona serii wielkoformatowych, bogato ilustrowanych albumów przyrodniczych dla młodych odbiorców („W Muzeum”) – poprzednio: „Planetarium” na p. 05/19 (Chris Wormell – ilustracje, Pinja Raman – tekst).

Tym razem autorzy – znana z serii ilustratorka („Animalium” i „Botanicum”) oraz zespół mykologów – zabierają czytelnika do wyimaginowanego Muzeum Grzybów, najsłabiej, jak piszą, poznanego królestwa przyrody.

Całość „ekspozycji” została podzielona na cztery „sale”-rozdziały. W pierwszej przybliżono biologię grzybów, m. in. cechy wyróżniające je spośród innych organizmów i sposoby rozmnażania. W sali „Różnorodność grzybów” autorzy udowadniają, że organizmy te błędnie kojarzone są zazwyczaj wyłącznie z grzybami kapeluszowymi. Sala nr 3. ukazuje interakcje grzybów, czyli m.in. różne rodzaje mykoryzy i porosty. Ostatnia z sal – „Grzyby a ludzie” – zgodnie z nazwą pokazują związki naszego gatunku z grzybami – np. pierwszych mykologów i grzyby jadalne. Tom zamyka „Biblioteka” z indeksem, informacjami o autorach i propozycjami dalszych lektur.

Tom, jak zwykle, łączy dość przystępny, nieprzesadnie rozbudowany tekst (jest sporo fachowej terminologii, ale wyjaśnianej – i słowem, i obrazem) z bardzo efektownymi ilustracjami wystylizowanymi w stylu vintage.

Niestety wkradła się tu jedna nieścisłość – informacja na stronie o grzybach jadalnych o tym, że muchomory są jednymi z najchętniej zbieranych grzybów, co, jakkolwiek istnieją muchomory jadalne, a ten czerwony używany jest przez szamanów w celach halucynogennych, może zasiać trochę zamieszania w głowach potencjalnych młodych grzybiarzy.

Mimo tej usterki książka jest warta uwagi. Polecam, tak jak całą serię. Okładka twarda, szyta, duży format.

Katie Scott, Ester Gaya, FungariumKatie Scott, Ester Gaya, FungariumKatie Scott, Ester Gaya, Fungarium