„Król, który zakazał ciemności”

Autorka: Emily Haworth-Booth
Wydawnictwo: RM

Poziom: BD I/II

Debiutancka książka angielskiej artystki i ilustratorki, która była nominowana do wielu nagród, w tym Waterstones Children’s Book Prize oraz Klaus Flugge Prize. Polska wersja została wydana w ramach projektu Kreatywna Europa współfinansowanego przez Unię Europejską. Książce towarzyszą ćwiczenia w języku polskim i ukraińskim (skierowane do dzieci z rodzin imigranckich z Ukrainy), dostępne za pomocą kodów QR.

Opowieść o młodym królu, który od dzieciństwa boi się ciemności i jest przekonany, że jego problem rozwiąże wprowadzenie w całym królestwie zakazu ciemności. Jego doradcy proponują, żeby najpierw do tego pomysłu przekonać ludzi, wykorzystując propagandę, plotki i fake newsy. Cel zostaje szybko osiągnięty – podwładni sami domagają się zakazania ciemności. Kolejnym krokiem władzy jest zamontowanie sztucznego słońca i wprowadzenie czapek świetlnych. Zostaje też utworzona specjalna policja świetlna, która ma wystawiać mandaty za zgaszenie światła. Gdy zmęczeni i niewyspani ludzie zaczynają protestować, doradcy – w celu odciągnięcia ich uwagi – wymyślają zorganizowanie obchodów święta zakazania ciemności, z pokazem sztucznych ogni. Tym razem jednak niezadowolone społeczeństwo nie daje się zwieść kolejnemu wybiegowi władzy i wszyscy solidarnie gaszą światła. Dopiero wtedy król decyduje się znieść zakaz ciemności i od tej pory co roku z tej okazji organizowany jest pokaz sztucznych ogni.

Książka jest pomysłowo zaprojektowana – składają się na nią rysunki z komiksowymi elementami, w czarno-żółtej kolorystyce, znakomicie oddającej kontrast światła i ciemności (ostatnie sceny z fajerwerkami są wielokolorowe), a także krótkie teksty. To przede wszystkim w warstwie graficznej czytelnicy śledzą, do jakich absurdalnych sytuacji mogą doprowadzić irracjonalne zakazy. Książka pomaga zrozumieć, czym jest propaganda, dezinformacja, manipulacja, pochlebstwo, demokracja i bunt. Pokazuje też, że lepiej zmierzyć się z własnymi lękami, a nie przelewać je na innych.

Wielowarstwowa opowieść o baśniowym charakterze, która może być dobrym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem na ważne tematy. Oprawa miękka, klejona. Polecam.