„Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza”


Autorzy: Łukasz Łukasik i Magdalena Sarat
Wydawnictwo Poznańskie

 

Książka duetu zapalonych fotografów dzikiej przyrody, publikujących swoje zdjęcia i teksty na łamach wielu czasopism, to zbiór niezwykle ciekawych opowieści przyrodniczych, podzielonych według pór roku.

Autorzy zabierają czytelników do urokliwych zakątków Polski, między innymi do Doliny Biebrzy i Narwi, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Piskiej i Puszczy Białowieskiej. Punktem wyjścia do opowiadania o różnych gatunkach ptaków i ssaków są fotografie oraz kryjące się za nimi historie. Wymarzone ujęcie dzikich gęsi Łukaszowi Łukasikowi udało się zrobić dopiero po latach porażek i czasochłonnych przygotowań. Wiele prezentowanych w książce zdjęć związanych jest z wstawaniem przed świtem, długimi wędrówkami, podchodami, brodzeniem w błocie, budowaniem czatowni, długotrwałym leżeniem na karimacie i cierpliwym wyczekiwaniem na idealny kadr, jak też z zaskakującymi przygodami.

Autorzy barwnie opisują najpiękniejsze spektakle przyrody – taniec żurawi, bażancie zaloty, toki cietrzewi, powietrzne akrobacje błotniaków, rykowisko jeleni czy lisie gonitwy. Pokazują zachwycające „teatralne sceny” – bagna, moczary, trzęsawiska, rozlewiska i łąki, na których pojawiają się długo wyczekiwani aktorzy – łoś, czapla biała, niebieska żaba moczarowa, derkacz i żubr. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, przeżyciami i emocjami, jakie pojawiają się podczas oglądania tych niezwykłych spektakli.

W kilkudziesięciu krótkich opowieściach znakomicie oddają piękno natury, odkrywają sporo tajemnic z życia zwierząt, zdradzają też tajniki fotografowania dzikiej przyrody. Wartościowa lektura z proekologicznym przesłaniem. Książka zwiera bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.

Link do filmu, w którym Magdalena Sarat opowiada o tym, jak fotografować dzikie zwierzęta: https://youtu.be/GdhHNFRf1vk