Urszula Dąbrowska Życie towarzyskie mózgu

„Życie towarzyskie mózgu”

Urszula Dąbrowska Życie towarzyskie mózguAutorka: Urszula Dąbrowska
Wydawnictwo: Burda Media Polska Sp. z o.o.

 

 

Publikacja biolożki molekularnej i publicystki (pisała między innymi w „Tygodniku Przekrój” i „Gazecie Wyborczej”), autorki Podcastu o Mózgu to wciągająca popularnonaukowa opowieść o właściwościach społecznych tego niezwykłego organu naszego ciała.

Urszula Dąbrowska materiały do książki zbierała w latach 2017-2019, ale pisała ją już w dobie pandemii. Jej wymowa w obecnych realiach jest szczególna. Nasz mózg jest zdecydowanie „towarzyski”. Samotność na dłuższą metę mu szkodzi. Mnogość kontaktów i relacji zapewnia człowiekowi zdrowie i długie życie, paradoksem jest więc sytuacja w jakiej się obecnie znaleźliśmy. Ograniczanie spotkań, dystans społeczny ma za zadanie uchronić przed chorobą, ale jednocześnie naraża na inne, długofalowe, niekorzystne efekty.

Urszula Dąbrowska świetnie sprawdza się jako przewodnik po świecie nauki. Potrafi połączyć wiedzę z zakresu biologii, socjologii i psychologii z lekkim wykładem, humorem i anegdotą. Pisze lekko i przystępnie dla laika, chociaż nie unika terminologii specjalistycznej. Publikacja jest bogata w ciekawostki między innymi dotyczące długowieczności, zdolności współodczuwania bólu oraz biochemicznych tajników stanu zakochania.

Książka zawiera bibliografię i przypisy. Dobra propozycja lektury dla czytelników zainteresowanych naukami społecznymi.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.