„Sto porad dla zakochanych”


Autorka: Eva Susso
Ilustrator: Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki

Poziom: BD I/II

 

Trzecia, ostatnia już odsłona przygód Rolfa, chłopca wywodzącego się z zamożnego rodu, mieszkającego w wytwornym domu w centrum Paryża, który zakochany jest w Ofelii, rówieśniczce pomagającej popołudniami swojemu tacie w sklepiku z owocami. Twórcami humorystycznego cyklu są: szwedzka autorka, Eva Susso, oraz francuski ilustrator, Benjamin Chaud. Poprzednio: t. 1 „Sto porad dla nieśmiałych” (p. 10/18), t. 2 „Sto porad dla kłamczuchów” (p. 17/19).

W finałowym tomie trylogii Rolfowi w końcu udaje się zaimponować swojej sympatii. Postanawia bowiem uwiecznić ją na obrazie, który – jak jest przekonany – zawiśnie w Luwrze (to podczas klasowej wycieczki do tego słynnego muzeum wpada na swój pomysł). Uzyskawszy zgodę taty dziewczynki, kupuje w profesjonalnym sklepie dla malarzy farby oraz pędzle i zaczyna malować portret pozującej mu na zapleczu sklepu Ofelii. W zamierzeniu miało to być dzieło inspirowane „Mona Lisą” Leonarda da Vinci, w praktyce zaś wychodzi obraz w stylu Picassa. Gdy na wystawie zorganizowanej w szkolnej auli pojawiają się rodziny uczniów, babcia Klara, podchodząc do obrazu wnuczka, pyta się: „A czy ktoś może mi wyjaśnić, kto namalował tego pokracznego konia?”. Najważniejsze jednak jest to, że sportretowana dziewczynka jest zachwycona nie tylko obrazem, ale też malarzem. W zdobywaniu serca Ofelii Rolfowi pomaga podczytywany w czasie wizyt w prywatnej toalecie (stanowiącej też jego tajemne biuro i centrum obserwacyjne) tytułowy poradnik. W kłopotliwych sytuacjach wspiera się też wyobraźnią, w której zamienia się w superbohatera Errolfa.

Autorka w zabawnej opowieści o perypetiach uczuciowo-artystycznych młodego Paryżanina z subtelnością porusza też poważne tematy związane z chorobą nowotworową najlepszego przyjaciela Rolfa, Aramisa, oraz z demencją babci Klary. Paryski klimat, temperament bohaterów oraz komizm sytuacyjny mistrzowsko oddają satyryczne, czarno-białe ilustracje. Na końcu książki znajduje się kilka wyrazów francuskich z zaznaczoną poprawną wymową.

Pełna humoru, napisana z lekkością i polotem opowieść o pierwszym zakochaniu. Oprawa twarda, szyta. Polecam.

Poprzednie części serii o Rolfie:
https://www.zakamarki.pl/produkt/sto-porad-dla-niesmialych/
https://www.zakamarki.pl/produkt/sto-porad-dla-klamczuchow/