„Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”

Autor: Krzysztof Mordyński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

 

 

 

 

Publikacja historyka, badacza dziejów urbanistyki i architektury Warszawy. W pracy naukowej Krzysztofa Mordyńskiego szczególnie miejsce zajmuje badanie powojennych dziejów stolicy.

„Sny o Warszawie” przedstawiają odbudowę stolicy z innej niż większość monografii tematu perspektywy. Autor nie skupia się na rezultacie a na planach i koncepcjach. To, co naniesiono na deski kreślarskie w większości pozostało w formie albumu pięknych projektów, z którymi za sprawą materiału ilustracyjnego, opatrzonego komentarzem autora czytelnik może się zapoznać. Proces odbudowy miasta a właściwie budowy Warszawy na nowo przedstawiony przez Krzysztofa Mordyńskiego fascynuje, zwłaszcza fragmenty opisujące niezrealizowane wizje architektów.

„Warszawa nie została odbudowana. Ją przywrócono do życia, ale w odmiennej formie, ukształtowanej przez mieszankę sentymentu, poczucia misji, szaleńczej odwagi, przesadnej pewności siebie i specyficznych, powojennych okoliczności” [s. 9].

Polecam nie tylko czytelnikom varsavianów. Temat ujęty jest w narrację reporterską. Lekki a zarazem rzeczowy styl z łatwością podtrzymuje uwagę czytelnika.
Wydanie w twardej oprawie, szyte.