Palmiry. Zabić wszystkich Polaków Mariusz Nowik

„Palmiry. Zabić wszystkich Polaków”

Palmiry. Zabić wszystkich Polaków Mariusz NowikAutor: Mariusz Nowik                                                    Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Mariusz Nowik (I raz na liście) to dziennikarz i historyk. W swoich publikacjach prasowych popularyzuje mniej rozpoznane oraz ginące w mrokach niepamięci wydarzenia z przeszłości. Jest autorem nieprezentowanej akurat u nas książki „Zagłada Żydów na ziemi łomżyńskiej” (2006).

Wydaje się, że zbrodnia w Palmirach traci na znaczeniu w porównaniu do Katynia czy powstania warszawskiego. Pokrętna niekiedy logika nauk historycznych hierarchizuje również masowe mordy. Niby to naturalne poczynania ludzkiej pamięci, ale naprawdę dobrze się stało, że taka książka powstała. Nowik przywraca pamięć o tysiącach polskich ofiar zakatowanych na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Autor przywraca właściwe proporcje naszej martyrologii.

Owszem, w Palmirach ginęła ówczesna elita, np. zabici w tej samej egzekucji Janusz Kusociński i Maciej Rataj. Autor widzi jednak – i słusznie – zbrodnię palmirską w szerszej perspektywie. Po pierwsze, Niemcom zależało na powszechnym terrorze. Likwidacja inteligencji była tylko częściową realizacją morderczego planu. Po drugie, do podobnych jak w Palmirach zbrodni dochodziło w większości podwarszawskich miejscowości. I tak właśnie przedstawia tę sprawę Nowik, łącząc przy okazji różne konwencje opowiadania: reportaż, klasyczną faktografię, nie unika fabularyzacji.

Cenna nowość wydawnicza; zawiera sporo zdjęć (niektóre są drastyczne; ekshumacje etc.), przedruki dokumentów, wybraną bibliografię. Oprawa twarda, szyta.