Moja praca, moja pasja Cal Newport

Moja praca, moja pasja. Zadbaj o udane życie zawodowe

Moja praca, moja pasja Cal NewportAutor: Cal Newport                                                       Wydawnictwo: Studio EMKA

 

Kolejna pozycja na liście wielce oryginalnego informatyka, profesora Georgetown University. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” (p. 8/20). W tej książce Newport polemizuje z popularną tezą, jakoby praca powiązana z pasją przynosi najwięcej satysfakcji. Otóż nie – stwierdza autor, który przede wszystkim postuluje pogodzić się z losem.

Mianowicie, prawdziwa pasja występuje szalenie rzadko; poza tym często nie występuje w parze z możliwością zarabiania. Newport miażdży więc motywacyjne przemowy choćby Steve’a Jobsa, pokazuje na jego przykładzie, że droga na szczyt zawiera mnóstwo nieoczywistości. Autor popularyzuje postawę rzemieślnika – czyli zaprzeczenia pasjonata – który dąży krok po kroku do celu, szuka pozytywów w pracy niezależnie od konkretnego zajęcia.

Przekaz Newporta sięga daleko poza najbardziej pragmatyczny wymiar. Jest blisko psychologicznych uwarunkowań człowieka, który często ślepo wierzy w osiągnięcie natychmiastowego sukcesu i spełnienia, po czym najczęściej zmienia pracę i to wcale nie na lepszą. Newport próbuje więc zaszczepić w czytelnikach ideę niedoskonałości naszego położenia. Jeśli ją okiełznamy, właściwie wszystkie rzeczy związane z pracą nabiorą więcej sensu. Udana pozycja, autor cechuje się wybitną inteligencją i przenikliwą oceną rzeczywistości. Pozycja zawiera przypisy, indeks, słownik. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.