13 dni, które zmieniły Polskę Kazimierz Kunicki Tomasz Ławecki

13 dni, które zmieniły Polskę

13 dni, które zmieniły Polskę Kazimierz Kunicki Tomasz ŁaweckiAutorzy: Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki             Wydawnictwo: Bellona

 

Duet Kazimierz Kunicki-Topmasz Ławecki ostatnio gościł na liście z książką: „Afery gospodarcze PRL. Aferzyści, spekulanci, szmalcownicy” (p. 22/17). Tym razem sięgają po temat powstańczy, co na tym etapie rozwoju pisarstwa i wiedzy historycznej, wydaje się ryzykiem związanym głównie z licznymi powtórzeniami, ale autorzy wybrnęli z ciemnego zaułka oryginalnym konceptem.

Otóż, interesuje ich wyłącznie czas dzielący nieudany zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu (20 lipca 1944) do wybuchu powstania warszawskiego. Kunicki i Ławecki nie są oczywiście na tyle naiwni, aby postawić między tymi wydarzeniami znak równości. Niemniej pewien ciąg przyczynowo-skutkowy da się zauważyć. Hitler przeżył, a potem postradał wręcz zmysły, stał się jeszcze bardziej agresywny wobec opozycji, podejrzliwy, ale jego plan zemsty być może nie objąłby aż tak spektakularnych zniszczeń Warszawy, gdyby do zamachu na jego życie w ogóle nie doszło.

Dziennikarsko-historyczne śledztwo autorów w tej sprawie wypada okazale, sceny rekonstrukcyjne robią fajne wrażenie uczestnictwa w wydarzeniach, analizy podparte bibliografią spełniają wymogi stawiane publikacjom popularnonaukowym. Intrygująca propozycja dla fanów czytania o burzliwej przeszłości. Oprawa miękka, klejona.