Lalka z Lizbony

Autorka: Iwona Słabuszewska-Krauze
Wydawnictwo: Lira

 

 

 

 

 

 

Czwarta w dorobku pisarskim powieść Iwony Słabuszewskiej-Krauze to fabuła, w której znów podobnie jak w „Ostatnim fado” (p. 9/11) pojawia się Lizbona.

Z pozoru banalna opowieść o zdradzie szybko przechodzi w świetnie zaaranżowaną w warstwie obyczajowej i psychologicznej opowieść o przemilczanym czasie sprzed ponad półwiecza, z okresu dyktatury Salazara i Caetano. Narracja biegnie dwutorowo ukazując Lizbonę przełomu lat 60. i 70. XX wieku i dzisiejszą. Współczesny wątek przedstawia losy Polki i Lizbończyka. Porzucona przez narzeczonego, powodowana impulsem postanawia kupić na targu staroci dziewiętnastowieczną lalkę. Ubiega ją przysłuchujący się negocjacjom o cenę mężczyzna. Dochodzi do kłótni. W jej efekcie oboje, z uszkodzoną w awanturze lalką ruszają śladem wiarołomnego narzeczonego bohaterki. Ten łatwy trop zestawiony jest z urwanym, sprzed lat, gdy w wyniku donosu zostaje aresztowany ojciec mężczyzny.

Barwna opowieść, oddaje koloryt miasta widzianego okiem współczesnego turysty i Lizbony ukrywającej bolesną przeszłość, czasy terroru, z nadal nieprzepracowana traumą i krzywdami.
Klimatyczna lektura. Polecam. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.