Nie chcesz wiedzieć Bartosz Szczygielski

Nie chcesz wiedzieć

Nie chcesz wiedzieć Bartosz SzczygielskiAutor: Bartosz Szczygielski                                        Wydawnictwo: Czwarta Strona

 

Bartosz Szczygielski to twórca wciąż relatywnie młody jak na współczesnego pisarza. Zabawa w literaturę gatunkową idzie mu całkiem dobrze. A właśnie lektura „Nie chcesz wiedzieć” pozostawia wrażenie zabawy, a na pewno gry prowadzonej z czytelnikiem i gatunkiem.

Główna bohaterka (Agata) żyje na własnych zasadach, jest profesjonalną wróżką, wycofała się z tradycyjnie pojmowanej codzienności. Ta na swój sposób szczęśliwa protagonistka musi zmierzyć się z radykalnym punktem zwrotnym. Na jej oczach klient podcina sobie gardło brzytwą. Żeby było weselej ma przy sobie tajemniczą fotografię, która przelewa czarę goryczy. Agata żegna się z dotychczasowym spokojem, a wita z nieustannym zainteresowaniem mediów i policji.

Atmosfera gęstnieje, wydaje się, że życie Agaty jest zagrożone i już nic nigdy nie będzie takie samo. Dobry poziom fabularny i konstrukcyjny staje się znakiem rozpoznawczym Szczygielskiego. Nic dziwnego, że trwają już prace nad ekranizacją jego poprzedniej powieści „Winni jesteśmy wszyscy” (p. 5/21). Oprawa miękka, klejona.