Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego


Autor: Michio Kaku
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

Książka amerykańskiego fizyka, kierownika katedry fizyki City University of New York traktuje o poszukiwaniu supersiły, która połączy wszystkie podstawowe siły znane fizykom: grawitację, oddziaływania słabe, oddziaływania silne oraz elektromagnetyzm.

Autor w chronologiczny sposób przedstawia historię odkrywania kolejnych praw fizycznych: teorii grawitacji Newtona, równań Maxwella opisujących pola elektryczne i magnetyczne, szczególnej i ogólnej teorii względności Einsteina, mechaniki kwantowej i modelu standardowego opisującego bogaty świat cząstek elementarnych. Pokazuje również ciągłe dążenie kolejnych pokoleń fizyków do unifikacji tych praw, poszukiwanie niczym Świętego Grala boskiego równania, które za pomocą matematycznych symboli w piękny, symetryczny i zwięzły sposób opisze Wszechświat od początku do końca.

Według autora odpowiedzią na to pragnienie jest teoria strun, która mimo wielu luk, zdaje się najlepiej łączyć grawitację z pozostałymi oddziaływaniami. Rozwiązania równań różniczkowych teorii strun nie wykluczają innych Wszechświatów, tuneli czasoprzestrzennych czy podróży w czasie, pokazują również, że przestrzeń, której drobinką jesteśmy mogła powstać przypadkowo. Rozważania o fizycznej teorii nie dają odpowiedzi na pytania natury metafizycznej o pierwotną przyczynę praw natury lub istnienie Boga.

Bardzo ciekawa pozycja, ujmująca w sposób przekrojowy podstawy współczesnej fizyki teoretycznej. Książka zawiera przypisy, literaturę uzupełniającą, indeks oraz rysunki. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam zainteresowanym tematem.

Poprzednio: „Przyszłość ludzkości” p. 23/18.