Dziewczynka z Widow Hills


Autorka:  Megan Miranda
Wydawnictwo: Znak

 

 

Kolejna książka amerykańskiej pisarki, mistrzyni suspensu, to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się współcześnie w Stanach Zjednoczonych (poprzednio: „Co o mnie wiesz?” p. 10/19).

Opowiada poruszającą historię młodej kobiety, Olivii Meyer, która próbuje uciec przed swoją traumatyczną przeszłością. W dzieciństwie miała epizody lunatykowania, z których jeden skończył się tragicznym wypadkiem – w czasie burzy została porwana przez rwący potok i przez trzy dni była uwięziona w kanale. Sprawą sześcioletniej dziewczynki z Widow Hills interesowały się wszystkie media w kraju, a jej odnalezienie było ogromną sensacją, na fali której jej matka zarobiła sporo pieniędzy (biorąc udział w programach telewizyjnych i pisząc książkę).

W dorosłym życiu Olivia chce się odciąć się od przeszłości, uwolnić od niechcianej sławy i nigdy już nie być kojarzona z cudownie uratowaną dziewczynką. Zmienia nazwisko oraz kolor włosów i przeprowadza się do małego miasteczka w innym stanie, aby tam rozpocząć nowe, normalne życie. Tuż przed dwudziestą rocznicą wypadku powracają koszmary i lęki z dzieciństwa, znowu zaczyna lunatykować, odczuwa głęboki niepokój i ma wrażenie, że ktoś ją obserwuje. Pewnej nocy budzi się na zewnątrz domu obok leżącego ciała mężczyzny. Jest przerażona, ma zakrwawione ręce i nie pamięta, co się wydarzyło. Wkrótce okazuje się, że zamordowany mężczyzna to jej dawny wybawiciel. Zamieszana w sprawę bohaterka stara się zrozumieć i wyjaśnić, co się wydarzyło.

Pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki przeplatana jest wątkami retrospektywnymi – pojawiają się artykuły prasowe z 2000 roku, zapisy relacji na żywo, przesłuchań i wywiadów na temat wydarzeń związanych z wypadkiem, a także fragmentami książki mamy Olivii. Autorka umiejętnie buduje napięcie, wprowadza zwroty akcji i atmosferę grozy, tworząc wciągającą, pełną zagadek i głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości opowieść z zaskakującym zakończeniem.

Dobrze skonstruowany i sugestywnie napisany thriller psychologiczny. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.