Kissinger Walter Isaacson

Kissinger

Kissinger Walter IsaacsonAutor: Walter Isaacson                                              Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

Znakomita biografia Henry’ego Kissingera – doradcy do spraw bezpieczeństwa, sekretarza stanu USA podczas prezydentury Richarda Nixona i Geralda Forda, dyplomaty i profesora Uniwersytetu Harvarda. Walter Isaacson z kolei też nie wziął się z łapanki. Był przewodniczącym CNN i dziennikarzem „Time”.

Wyspecjalizował się w tworzeniu syntetycznych biografii. Poprzednio na liście: „Benjamin Franklin. Życie Amerykanina” (p. 19/20). Autor znany jest z precyzyjnej dokumentacji (super ciekawostka o tajnym klubie Bohemian Grove na stronie 817). Nie inaczej było w tym przypadku. Potężna bibliografia mówi sama za siebie. Isaacson przedstawia burzliwe życie Kissingera w szerokiej perspektywie.

Wychowany w żydowskiej rodzinie w Niemczech, które opuścili w obawie przed nazistami w 1938 roku, szybko odnalazł się na amerykańskiej obczyźnie. Dzięki ambicji, ciężkiej pracy i sprytowi dostąpił największych zaszczytów (łącznie z kontrowersyjnym przyznaniem mu pokojowego Nobla) i intratnych stanowisk. Przez kawał czasu dysponował władzą – w niektórych segmentach nawet większą niż prezydent – która wpływała na losy świata, jak choćby w czasie wojny w Wietnamie.

Książka daje wgląd w bilans życia – ocenianego bardzo różnie – Kissingera. Ale tak jest zawsze w przypadku ludzi zmuszonych niejako do elastyczności moralnej. Pozycja zawiera przypisy, indeks osób – czyli niezbędnik jej użytkownika. Zainteresuje wszystkich ludzi lubiących politykę. Oprawa twarda, szyta.