Bezpieczeństwo kobiet z zespołem Aspergera Liane Holliday Willey

Bezpieczeństwo kobiet z zespołem Aspergera. Umiejętności życiowe, które mogą uratować niejedną dziewczynę

Bezpieczeństwo kobiet z zespołem Aspergera Liane Holliday WilleyAutorka: Liane Holliday Willey                                                Wydawnictwo: Harmonia Universalis

 

Niezwykle użyteczna książka o niekwestionowanej korzyści społecznej. Kobiety znacznie rzadziej cierpią na zespół Aspergera, w efekcie mniej się pisze o tym zaburzeniu w kontekście płci żeńskiej. Autorka wykonała na tym polu bardzo dużą i wartościową pracę o sporym zasięgu oddziaływania, ponieważ rzecz jest przystępna, merytoryczna, lecz nie naukowa. Dominującą cechą publikacji jest niewątpliwie funkcja poradnikowa.

Autorka wydała również dobrze przyjętą i świetnie się sprzedającą książkę „Udawanie normalnej. Życie z zespołem Aspergera (zaburzeniami ze spektrum autyzmu)” (2018; do nas nie dotarła). Sama obciążona Aspergerem dzieli się wiedzą konkretną i rozległą. Kolejne rozdziały zagarniają coraz to większe aspekty rzeczywistości, którą osoby z zaburzeniem odbierają zupełnie inaczej niż statystyczna osoba. Chodzi w zasadzie o wszystko: ubrania, higienę osobistą, kwestię podróży, używki. Autorka otwarcie przyznaje się do używania marihuany w ilościach irracjonalnych w czasach studenckich. Zaburzenie prawdopodobnie pomagało jej organizmowi w radzeniu sobie z nadmiarem, dzięki któremu z kolei Willey była w stanie funkcjonować w społeczeństwie, zwłaszcza podczas życia towarzyskiego.

W książce dominują partie narracyjne, ciągłe podsumowywane niejako pokaźnym zestawem porad (dotyczących np. pakowania rzeczy przed podróżą) ujętych w formę punktów. Rozwijająca lektura – obowiązkowa dla rodzin dotkniętych opisywanym zaburzeniem, dla pozostałych chętnych i zainteresowanych nie będzie czasem straconym. Autorem przedmowy jest wybitny psycholog – Tony Attwood. Oprawa miękka, klejona.