Stulecie pokolenia Kolumbów Barbara Giza

Stulecie pokolenia Kolumbów

Stulecie pokolenia Kolumbów Barbara GizaRedakcja: Barbara Giza                           Wydawnictwo: Scholar

 

Praca zbiorowa będąca pokłosiem konferencji naukowej przypadającej w symboliczne stulecie pokolenia Kolumbów (grudzień 2020). Książka ma interdyscyplinarny charakter.

Artykuły napisali filmoznawcy, kulturoznawcy i historycy. Pozwoliło to na bardzo szeroki ogląd i redefinicję najsłynniejszego pokolenia XX wieku, którego większość najbardziej ostrych przedstawicieli de facto nie znosiło (lub nie znosi do tej pory) nazwy swojej generacji wziętej z powieści znienawidzonego pisarza – Romana Bratnego.

Trzeba przyznać, że właśnie jego postać wyrasta na swego rodzaju głównego bohatera (miejscami antybohatera) prezentowanej publikacji. Sylwetka Bratnego pojawia się w mniejszym bądź większym stopniu w przeważającej ilości artykułów. Weryfikacji poddana została zarówno jego postawa, jak i twórczość na czele z kultową powieścią „Kolumbowie. Rocznik 20”. Wartość poznawcza książki jest jej bardzo mocną stroną. Badania w niej przedstawione wnoszą nowe istotne aspekty na przekór szkolnym ujęciom pokolenia Kolumbów.

W książce zredagowanej przez profesor Barbarę Gizę znajdziemy analizę wpływu wojennej generacji na dzieje późniejszej opozycji walczącej z komunizmem, ponadto kawał historii polskiego kina, ale również współczesne wycieczki – jak np. w artykule profesora Guzka piszącego o komiksach. Powiew intelektualnej świeżości na zmurszały obraz pokolenia. Publikacja z przeznaczeniem wychodzącym daleko poza mury akademickie: dla studentów, uczniów, oraz wszystkich zainteresowanych relacją II wojny światowej i kultury. Oprawa miękka, klejona.