Felcia Pawlak Paweł

Felcia. Szkice z kichającym berecikiem

Felcia Pawlak PawełAutor: Paweł Pawlak                                                     Wydawnictwo: Wilga

Poziom: BD I

Zbiór opowiadań cenionego grafika, który od czasu do czasu lubi napisać książkę, a nie tylko narysować. Poprzednio na liście: „Ignatek szuka przyjaciela” (p. 21/2015). Wydarzenia przedstawione w „Felci” rozgrywają się w 1969 roku (dokładnie w roku szkolnym 1969/1970), kiedy na ścianach szkół widniał jeszcze portret Władysława Gomułki.

Współczesne dzieci mają doskonałą okazję do poznania realiów dawnej Polski w przyjemnej formie. Bez Internetu, bez komputera, bez telewizora, ale na podwórku. Tak właśnie żyje tytułowa bohaterka, Felcia. Rezolutna dziewczynka przeżywa szereg przygód – dzięki krótkości rozdziałów. Pawlak wprowadza dużo wątków, z których z naszego punktu widzenia warto wyróżnić rozdział pt. „Bibliotekarka z powołania”. Raz smutno, raz wesoło – historie jak w życiu.

Autor bardzo umiejętnie pokazuje dziecięcy sposób postrzegania świata. Dodatkowa wartość książki to wspomniany czas akcji. Dzięki takim utworom istnieje cień szansy, że dzieci, które urodziły się ze smartfonem w ręku, będą przynajmniej kojarzyć zupełnie inny świat; świat swoich babć i dziadków – tym z kolei może zakręcić się łezka w oku, albowiem rzecz idealnie wpasowuje się w funkcję lektury familijnej. Oprawa twarda, szyta.